Średnia wysokość wsparcia wynosi ponad 18,4 tys. zł!
Trwają wypłaty dla producentów rolnych, którzy ubiegali się o wsparcie w związku ze sprzedażą między 15 kwietnia a 15 lipca 2023 r. pszenicy lub gryki.
ARiMR informuje
Jak podaje Agencja, pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dokładają wszelkich starań, by wnioski, a tych złożono ponad 117,5 tys., były jak najszybciej rozpatrywane, a pieniądze niezwłocznie wypłacane.
- Nabór zakończył się 31 lipca, a już 4 sierpnia rozpoczęła się realizacja płatności. Od tego czasu 92 tys. rolników otrzymało ponad 1,7 mld zł - informuje Agencja.
O tę pomoc mogli się ubiegać producenci pszenicy lub gryki, którzy złożyli w 2022 roku wnioski o dopłaty bezpośrednie i wykazali uprawy (maksymalnie 300 ha) tych roślin, a ziarno sprzedali w okresie od 15 kwietnia do 15 lipca 2023 r.
- Co istotne, nabywcą musiał być podmiot uprawniony do skupu i przetwarzania zboża lub obrotu nim, a także podmiot kupujący ziarno w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą. Transakcja powinna zostać potwierdzona fakturą VAT, jej duplikatem lub fakturą VAT RR - przypomina Agencja.
Czy wsparcie wyrówna poniesione straty?
Podzielcie się z nami swoimi przemyśleniami i doświadczeniami dotyczącymi tego wsparcia. Chcielibyśmy usłyszeć Wasze opinie i refleksje na ten temat.
Ostatnie lata przyniosły rolnikom wiele wyzwań. Warunki pogodowe, w tym ekstremalne susze, powodzie i zmienne warunki klimatyczne, pozostawiły rolników z poważnymi stratami w plonach i utratą dochodów. Dodatkowo, wzrost kosztów produkcji, spadające ceny na rynku oraz rosnące oczekiwania wobec nas jako producentów żywności stawiają gospodarzy w trudnej sytuacji.
Czy otrzymywane wsparcie jest wystarczające? Czy spełnia nasze oczekiwania i potrzeby? Jakie są Wasze sugestie dotyczące tego, jak można je ulepszyć lub dostosować do naszych realnych potrzeb?