Sprzedaż produktów rolnych w miastach. Co z budową nowoczesnych targowisk?
Przypomnijmy: jeszcze przed wyborami przedstawiciele partii, które dziś wchodzą w skład rządzącej koalicji, zapowiadali pomoc dla rolników - w kontekście umożliwienia im swobodnego handlowania produktami rolno-spożywczymi w miastach.
Obietnice związane z budową targowisk w miastach
Trzecia Droga zapowiadała rozbudowę sieci Zielonych Targów (o czym pisaliśmy tutaj).
Koalicja Obywatelska w ramach swoich "100 konkretów" obiecywała z kolei "program budowy nowoczesnych targowisk w każdym mieście".
Co z realizacją tych planów?
Ile jest targowisk w miastach?
Według aktualnych danych GUS, w krajowej ewidencji prowadzonej przez gminne jednostki samorządowe - w 2023 roku zarejestrowanych było 2.560 stałych targowisk (w tym 2.328 targowisk z przewagą sprzedaży drobnodetalicznej).
CZYTAJ TAKŻE: Młody rolnik postawił na rolniczy handel detaliczny [VIDEO]
Co z obietnicą budowy nowoczesnych targowisk w miastach?
Jak z kolei do przedwyborczej obietnicy odnoszą się obecni rządzący? O tym, na jakim etapie jest sprawa programu, dopytywał niedawno w jednej z interpelacji jeden z posłów z samej Koalicji Obywatelskiej.
Co mówi o wszystkim resort rolnictwa?
- Założeniem inicjatywy „Uruchomimy program budowy nowoczesnych targowisk w każdym mieście” jest stworzenie nowoczesnych, hybrydowych form sprzedaży produktów wytworzonych przez rolników w ramach krótkich łańcuchów żywnościowych - komentuje wiceminister Michał Kołodziejczak.
Na jakim to wszystko jest etapie?
- Na obecnym etapie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi prace koncepcyjne, w ramach których analizowane są różne scenariusze wdrożenia programu. Do połowy roku 2025 planowany jest wybór koncepcji i podjęcie prac wdrożeniowo-pilotażowych - odpowiada Michał Kołodziejczak.
Przedstawiciele resortu przypominają ponadto o wcześniejszych środkach, o jakie mogły starać się samorządy.
W ramach środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz 2014-2020 samorządy mogły ubiegać się o wsparcie na budowę, przebudowę lub wyposażenie targowisk.
W ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) w 2022 r. również można było ubiegać się m.in. o wsparcie na tworzenie miejsc bezpośredniej sprzedaży dla spożywczych produktów lokalnych (miejsca obsługi podróżnych na obszarze dróg – tzw. MOP-y oraz warzywniaki i zieleniaki.
CZYTAJ TAKŻE: Rolnik ryczałtowy a kasa fiskalna: Kiedy musi z niej korzystać?
- Tagi:
- rolnik
- targowisko