Sprzedałeś zboże innemu rolnikowi? Jesteś zatem wykluczony ze wsparcia?
Politycy oraz instytucje podległe resortowi rolnictwa prześcigają się w ogłaszaniu nowin dotyczących wsparcia sektora produkcji zbóż i roślin oleistych. Jeden z programów już trwa i w trakcie naboru wniosków dokonywane są w nim istotne modyfikacje. Kolejny ma ruszyć 1 czerwca!
Program 1. Dopłaty do pszenicy i kukurydzy. Nabór wniosków ruszył 14 kwietnia
Przypomnijmy, że obecnie rolnicy do ARiMR mogą składać wnioski o środki do sprzedanej pszenicy i kukurydzy.
Uwaga! 29 wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia określającego warunki ubiegania się o te pomoc. Zmieni ona termin naboru - wnioski można składać do 31 maja 2023 r. Co istotne, zmianie ulegnie także okres, w którym nastąpiła sprzedaż płodów rolnych: od 1 grudnia 2022 r. do 14 kwietnia 2023 r.
Bez zmian pozostają miejsce i sposób przyjmowania dokumentów.
- bezpośrednio w kancelarii biura powiatowego;
- za pośrednictwem platformy ePUAP;
- za pośrednictwem usługi mObywatel na stronie gov.pl,
- rejestrowaną przesyłką pocztową.
Do wniosku należy dołączyć kopie faktur VAT lub ich duplikaty potwierdzające sprzedaż pszenicy lub kukurydzy, z tym że zmienia się termin przeprowadzenia takich transakcji.
Wsparciu podlega sprzedaż dokonana podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż. Zmiany, które wejdą w życie 29 kwietnia 2023 r. wymagają zgody Komisji Europejskiej.
Jeśli chcesz poznać stawki dopłat do pszenicy i kukurydzy WEJDŹ TUTAJ
Program 2. Dopłaty do zbóż i oleistych. Nabór ruszy 1 czerwca
W kolejnym zapowiadanym programie wsparcia poszerzono katalog uprawnionych. Już nie tylko producenci pszenicy i kukurydzy będą mogli ubiegać się o dodatkowe środki, ale także żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku. Gospodarstwo nie może jednak by,ć większe niż 300 hektarów. A sprzedaż płodów rolnych musi nastąpić między 15 kwietnia a 15 czerwca 2023 r.
I w tym zakresie, zgodnie z przepisami, kupującym powinien być podmiot prowadzący działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż lub nasion oleistych. Co oznacza ten zapis w praktyce? Czy zatem rolnicy, którzy sprzedali swoje zboże innym rolnikom, prowadzącym na przykład hodowlę, ktorzy na własne potrzeby przerabiają je na paszę, będą kwalifikować się do pomocy? W taki sposób rozumieć określenie " podmioty prowadzący działalności w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż lub nasion oleistych?" O szczegółowe wyjaśnienia poprosiliśmy resort rolnictwa.
Sprawę poruszyła Wielkopolska Izba Rolnicza. Podała, że otrzymuje wiele telefonów ze strony rolników, którzy przez wiele lat sprzedawali zboże bezpośrednio innym rolnikom, posiadającym produkcję zwierzęcą, a teraz, żeby otrzymać publiczne środki, będą je musieli sprzedać pośrednikowi. Niepokojące sygnały płyną także od producentów zwierząt, którzy nagle nie mogą kupić zboża od innych rolników, bo ci się wstrzymują ze sprzedażą, ze względu na dopłaty.
.....................................................................................................................................................................................................................
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.