SOL. Jak działa i w czym może ci pomóc?
- 1/2
- następne zdjęcie
Program do zarządzania stadem - Stado online od PFHBiPM ułatwia np. analizę danych z próbnego doju.
Analizowanie wyników próbnegoo doju hodowcy często rozpoczynają od sprawdzenia LKS, czyli liczby komórek somatycznych. Przy niewielkim stadzie łatwo wyłapać problematyczne sztuki, jednak wraz z większą liczbą krów problem rośnie.
- Na pomoc przychodzi wtedy SOL – program do zarządzania stadem, który może być traktowany również jako narzędzie do sprawnego analizowania wyników próbnego doju - podaje Joanna Kwaśniewska z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Jak to działa?
Aby móc korzystać z możliwości programu Stado Online trzeba zarejestrować się do niego na stronie www.stadoonline.pl lub zadzwonić do "SOL Asystentów", którzy pomogą w pracy z programem (numery kontaktowe na końcu artykułu).
ZOBACZ TAKŻE: Stado Online (SOL) - program dla producentów mleka
- Już po zalogowaniu się do aplikacji widać wykaz zatytułowany „Ostatni próbny dój”. Są tam zebrane wyniki wszystkich krów, które były dojone na ostatniej próbie. Dwa kliknięcia wystarczą, żeby uszeregować je pod względem LKS w mleku – możemy otrzymać listę ułożoną rosnąco lub malejąco - podaje Joanna Kwaśniewska.
Dzięki programowi w nieporównywalnie krótszym czasie dowiemy się, która sztuka miała najwyższy poziom LKS. W ten sposób można uszeregować pozostałe parametry mleka - zawartość tłuszczu, białka, laktozy, kazeiny i mocznika. Ponadto oznaczone są krowy zagrożone ketozą oraz podana wydajność i stosunek tłuszczu do białka.
- Kolejną funkcją programu Stado Online, która ułatwia analizowanie danych z próbnego doju, jest możliwość filtrowania listy krów z ostatniego doju. Można dzięki temu wyświetlić np. tylko pierwiastki lub tylko krowy z określonej grupy technologicznej - dodaje Joanna Kwaśniewska.
SOL jest dostępny dla rolników od stycznia 2018 roku. Wszystkie możliwości programu hodowcy mogą poznać wchodząc TUTAJ.
- 1/2
- następne zdjęcie