Soja - jak odchwaścić? Co z chorobami i szkodnikami? [VIDEO]
O tym, jak uprawiać soję, podczas naszego seminarium pt. "Uprawa soi jako wzmocnienie dla bioróżnorodności, ratunek dla żyzności gleb i pozyskanie źródła cennego białka", mówił dr inż Marcin Markowicz, rolnik, ceniony specjalista produkcji roślinnej, który zdobywał doświadczenie w gospodarstwach wielkotowarowych.
Zwalczanie chwastów w soi
Jeśli chodzi o herbicydy, jest w czym wybierać.
- Obecnie na rynku mamy już bardzo dużo substancji zarejestrowanych do zwalczania chwastów zarówno przedwschodowego, jak i powschodowego, a także z grupy graminicydów - zapewniał ekspert.
- Nie ma już problemu z dostępnością tych środków - tak, jak było to jeszcze kilka lat temu - dodał specjalista.
Zdaniem prelegenta, kluczowe jest prowadzenie ochrony herbicydowej, opierającej się na dwóch zabiegach. - Czyli tym przedwschodowym oraz powschodowym - zaznaczał ekspert. Polecał jednocześnie wykonywać zabieg powschodowy w szczególności w godzinach wieczornych lub bardzo wczesnym rankiem.
- A więc w momencie, kiedy liście soi składają się “do dołu” . Wtedy bowiem mamy dużo lepszą penetrację łanu, dużo łatwiej jest nam trafić w te chwasty, a dodatkowo rośliny soi - dzięki temu, że mają złożone liście pobierają tego herbicydu jednak mniej i tym samym mają go mniej do zmetabolizowania - tłumaczył dr Marcin Markowicz.
Ekspert uczulał na to, by w kwestii ochrony herbicydowej soi, szczególną uwagę zwracać na fazy rozwojowe chwastów.
- Powinnyśmy przy tym przestrzegać również faz rozwojowych soi, by ta soja rzeczywiście była w odpowiednim momencie, w odpowiedniej fazie (do wykonania “oprysku” - przyp.red.), ponieważ herbicydy powschodowe też wpływają w dość dużym stopniu na rozwój roślin - radził specjalista.
- Rozwój soi, w jej początkowych fazach - od wschodów do zakrycia - jest bardzo ważny. Tego trzeba naprawdę przypilnować, chodzić po tym polu, aby ta agrotechnika, w tym odchwaszczanie właśnie, była dobrze wykonana - dodał.
Czym zwalczać rdesówkę powojowatą w soi? Takie pytanie “od publiczności” padło w trakcie seminarium. Dr Marcin Markowicz przyznał, że wspomniany agrofag rzeczywiście nie jest “łatwym przeciwnikiem”.
- Należy do chwastów trudnych do zwalczenia. Pierwszy zabieg przedwschodowy, jeżeli mógłbym doradzić, to warto, żeby składał się z kilku substancji czynnych, na pewno nie - jednej. Dobrze jest zrobić taką mieszankę z dwóch-trzech substancji aktywnych, oczywiście, w stosunkowo mniejszej dawce. Dzięki temu to spektrum zwalczania chwastów będzie też, oczywiście, większe i bardziej efektywne - mówił prelegent.
Zaznaczył jednocześnie, że na rdestówkę dobrze działa metobromuron.
- Może się jednak zdarzyć tak, czego doskonałym przykładem jest zeszły rok, że w momencie opryskiwania świeżo zasianych plantacji soi będzie brakowało wilgoci. (...) Jeżeli jest bardzo sucho, to - niestety - efektywność działania tych herbicydów przedwschodowych jest na dużo niższym poziomie i wtedy trzeba sobie już planować poprawki - uczulał specjalista.
Zwrócił też uwagę na to, że aktualnie w Polsce - generalnie - mamy zarejestrowany tylko jeden środek, którym można wykonać tzw. korektę.
- Jest to Corum. Ma on dwie substancje aktywne - bentazon i imazamoks. W etykiecie jest podane, żeby środek stosować od 3. listka. Czasami jednak zdarza się tak, że jest już duża presja ze strony komosy białej czy też wspomnianej rdestówki bądź rzepaków - jeżeli rzeczywiście jest taki problem, możemy spróbować wjechać w pole ze zmniejszoną dawką, np. 03 - 0,4 l/ha, ale we wcześniejszej fazie rozwojowej roślin, aby zahamować rozwój rdestówki, żeby ją choćby “przytrzymać” - tłumaczył dr Marcin Markowicz.
Na tym nie skończył. - Nie mówię, że wtedy ta rdestówka zostanie zlikwidowana, ale zostanie zahamowana, po to, żeby soja zdążyła jeszcze troszeczkę nadgonić i w późniejszych fazach tę rdestówkę próbować “dobić” - dodał prelegent. Nie ukrywał jednak, że liczy na to, że już wkrótce przybędzie substancji czynnych ŚOR do zwalczania chwastów.
Szkodniki i choroby w soi
Dr Marcin Markowicz zwracał uwagę na to, że aktualnie choroby i szkodniki nie stanowią większego zagrożenia dla soi.
- Na razie nie ma większej potrzeby stosowania insektycydów i fungicydów - podkreślił specjalista.
Zaznaczya przym, że na plantacjach soi mogą jednak występować takie agrofagi jak: mozaika soi, bakteryjna ospowatość soi, bakteryjna plamistość soi, zgorzel siewek, mączniak rzekomy soi, septorioza, a także zgnilizna twardzikowa (ta choroba głównie w warunkach wilgotnej i ciepłej pogody w trakcie dojrzewania roślin). - Te choroby się pojawiają, ale nie w tym stopniu, żeby trzeba stosować ochronę - mówił prelegent.
W swojej prezentacji wymienił również, jakie substacji czynne można stosować do ochrony przeciwgrzybowej soi: fludioksonil, azoksystrobina, protiokonazol, difenokonazol i fluropyram.
komosa, szarłat, żółtlica, rumianowate, miotła, wyczyniec polny
Dimetenamid-P (np. Spectrum w DE) – (Wing P – z pendimetaliną)-brak rejestracji w PL
Chwastnica jednostronna, szarłat, żółtlica, psianka, rumianowate
Chlamazon (Command)
Przytulia czepna, rdesty
Flufenacet (Plateen + metrybuzyna)
Chwastnica, wyczyniec polny, wiechlina roczna
Pendimetalina (Stomp aqua)
Komosa biała, szarłat, żółtlica, psianka czarna, rumianowate, miotła
Prosulfokarb (Boxer)
Komosa, gwiadnica, jasnota, miotła, przetacznik, przytulia
S-metolachlor (Dual gold)
Chwastnica, palusznik krwawy, psianka czarna, włośnica zielona
Metobromuron (Proman)
Dymnica, fiołek polny, komosa, samosiewy rzepaku, przetacznik, rdest ptasi, maruna bezwonna, jasnota purpurowa
Szarłat, ambrozja bylicolistna, samosiewy rzepaku (po za CL), rumianowate, przytulia, psianka, powój +1 liść, chwastnica, włośnica
Bentazon (Benz – solo)
Szarłat, żółtlica, przytulia czepna, rumianowate, gwiazdnica pospolita, chwasty kapustowate
Tifensulfuron (np. Harmony w DE) w PL np. Tiff 040 OD – brak rejestracji w soi w PL
Chizalofop-Petylu (Achiba, Buster, Graminis, Investo, jenot, Labrador)
Fluazyfop-P butylu (Grastop, Flutax, Foster forte, Balatella Forte)
Cykloksydym (Focus Ultra)
Kleotodym (Kleo, Kleto4herb, Logik)
Źródło: Prezentacja dr inż. Marcina Markowicza pt. “Soja jako źródło cennego białka i nie tylko” z seminarium pod hasłem “ "Uprawa soi jako wzmocnienie dla bioróżnorodności, ratunek dla żyzności gleb i pozyskanie źródła cennego białka"
Czytaj także:
Sieje bobik. Jakie zyski z tej uprawy? [VIDEO]
- Tagi:
- soja
- szkodniki
- odchwaszczanie
- choroby