Nagrodzony rzemieślnik branży mięsnej od 30 lat współpracuje z rolnikami
Ponad 30 lat temu Edward Dworecki założył w Golejewie (powiat rawicki, Wielkopolska) własną firmę z branży mięsnej. Od tamtej pory surowiec do produkcji dobrej jakości wyrobów pozyskiwany jest od lokalnych hodowców trzody chlewnej. Ostatnio za swoje zasługi przedsiębiorca został odznaczony Kordzikiem Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu.
Zaczęli od 8 pracowników
W 1990 roku Edward Dworecki wspólnie z żoną Jadwigą i synem Grzegorzem, korzystając z przemian społeczno-gospodarczych, założyli własne przedsiębiorstwo branży mięsnej. - Początkowo zatrudnialiśmy zaledwie ośmiu pracowników, a głównymi odbiorcami wyrobów byli okoliczni mieszkańcy - wspomina senior Dworecki.
- Tak, jak to miało miejsce w 1990 roku, tak i dziś - surowiec do swojej produkcji pozyskujemy głównie współpracując z lokalnymi hodowcami trzody chlewnej. Ponad 65% surowca pochodzi od lokalnych grup producenckich. Wysoko wykwalifikowany zespół fachowców produkuje 15 ton wyrobów z mięsa wołowego, wieprzowego i drobiowego na dobę. Miesięcznie ubijanych jest tutaj około 3,5-4 tysiące sztuk trzody chlewnej. Nie prowadzimy uboju wołowiny - dopowiada Grzegorz Dworecki.
Dziś przedsiębiorstwo wyposażone jest w nowoczesne urządzenia i spełnia unijne wymogi. Pracuje w nim około 200 osób. Idzie to w parze z wytwarzaniem wyrobów produkowanych na bazie tradycyjnych receptur.
Edward Dworecki wykształcił prawie 100 uczniów
Edward Dworecki swoją rzemieślniczą wiedzę przekazał już prawie 100 uczniom. Przyjeżdżają do Golejewa również studenci i praktykanci, m.in. z wydziału weterynarii. Organizowane są tutaj liczne warsztaty branżowe. Kilka lat temu przez dwa tygodnie rzeźnickiego fachu w Golejewie uczyli się praktykanci z Niemiec.
Z szacunkiem do szefa
Edward Dworecki jest osobą, która doskonale potrafi pogodzić potrzeby różnych pracowników, zorganizować i wyznaczyć im zadania, dbając jednocześnie o rozwój przedsiębiorstwa i pozycję firmy na rynku. Cieszy się szacunkiem wśród współpracowników. - Nie znajdzie pani na zakładzie chyba osoby, która by powiedziała cokolwiek złego o szefie Edwardzie. To człowiek, który potrafi przyjść, przywitać się, zapytać, co u nas słychać, jak się czujemy. Takich ludzi jak on w dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć - zaznacza jeden z pracowników firmy.
26 sklepów w trzech województwach
Dystrybucja wszystkich wyrobów „Dworecki”odbywa się własnymi środkami transportu. Trafiają one do sieci 26 firmowych sklepów na terenie województwa wielkopolskiego, dolnośląskiego i lubuskiego, a stamtąd na stoły polskich i zagranicznych klientów. Wyroby rozwożone są również do licznych sklepów patronackich. Wychodząc naprzeciwko wymaganiom klientów, zakład w 2013 roku rozpoczął produkcję dań gotowych, m.in. zup, krokietów, gołąbków, rolad, udek faszerowanych.
Obecnie „Dworecki” posiada status średniego przedsiębiorstwa. Na jego czele stanął syn Grzegorz Dworecki, który jako dyrektor kontynuuje tradycje rodzinne w prowadzeniu biznesu. Zatrudniając ponad 200 osób, „Dworecki” jest wiodącym pracodawcą w gminie Pakosław i powiecie rawickim.