Rośnie liczba osób pobierających dodatek dla sołtysów. Zobacz dane KRUS
Przypomnijmy: od 1 lipca 2023 roku osoby, które pełniły funkcję sołtysa przez dwie pełne kadencje (co najmniej osiem lat) i uzyskały już wiek emerytalny, mogą starać się o specjalne świadczenie z KRUS - tzw. dodatek do emerytury z racji pełnienia funkcji sołtysa.
Ile wynosi dodatek dla sołtysów? Kiedy jest wypłacany?
Dodatek dla sołtysów wynosi 300 złotych miesięcznie.
Warto zaznaczyć, że wspomniana kwota ma podlegać corocznej waloryzacji (od 1 marca danego roku) a ze świadczenia nie odprowadza się zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Ile osób pobiera w Polsce dodatek dla sołtysów? Dane KRUS
Jak wygląda aktualna sytuacja, odnośnie świadczenia przyznawanego z racji pełnienia funkcji sołtysa? Ile osób je pobiera?
Sprawdziliśmy dane KRUS.
Zgodnie z nimi, po pierwszym okresie od uruchomienia wspomnianego dodatku wnioski złożyło 2.715 osób (dane za sierpień 2023).
Liczba ta diametralnie wzrosła jednak w kolejnym miesiącu - we wrześniu z dodatku "sołtysowego" korzystało już 24.348 osób (wrzesień 2023)
W październiku ilość osób pobierających świadczenie również wzrosła, jednak już nie tak diametralnie - zgodnie z danymi KRUS obecnie liczba wypłacanych świadczeń wynosi 30.065 (stan na październik 2023).
Dodatek z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Komu przysługuje?
Przypomnijmy: wnioski składane są do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (składa się je do swojego oddziału terenowego, w zależności od miejsca zamieszkania).
Warto dodać, że dodatek przysługuje nawet wówczas, gdy dana osoba pobiera świadczenie emerytalno – rentowe z ZUS lub innego organu rentowego.
By otrzymać dodatek, trzeba spełnić trzy warunki. Wnioski mogą składać osoby, które:
- pełniły funkcję sołtysa na podstawie ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przez okres co najmniej dwóch kadencji, lecz nie mniej niż 8 lat,
- uzyskały odpowiedni wiek: w przypadku kobiet 60 lat, zaś w przypadku mężczyzn 65 lat,
- nie były skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa.
Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie wydane przez wójta lub burmistrza - właściwego dla swojego sołectwa - które potwierdzi okres pełnienia tej funkcji. Jeśli gmina nie dysponuje jednak takimi danymi - wówczas można zastąpić to pisemnym oświadczeniem, które musi zostać potwierdzone przez co najmniej 5 osób zamieszkujących we wsi w danym w czasie, w którym osoba starająca się o dodatek pełniła funkcję sołtysa.
Uwaga, decyzja w sprawie o przyznanie świadczenia może być wydawana w terminie 60 dni od dnia złożenia wniosku.
CZYTAJ TAKŻE: Jeden z najstarszych wiekiem i stażem sołtys w kraju