Rolnik sam zdejmie eternit z dachu. No i jest problem
Żeby położyć nowy dach, trzeba najpierw zdjąć eternit. Szybciej i prościej jest usunąć stary azbestowy dach samemu. Ale nie taniej. I nie zgodnie z prawem.
Wnioski na wymianę w trakcie składania
ARiMR przyjmuje wnioski o przyznanie pomocy na wymianę azbestowych pokryć dachowych. Maksymalna powierzchnia, do której rolnikom przysługuje wsparcie, wynosi 500 m2, a stawka pomocy to 40 zł/m2. Wymiana musi dotyczyć całego dachu. Ważne, że takie dachy muszą się znajdować na budynkach służących produkcji rolniczej.
Co jest azbestem i jak należy postępować
Według obowiązujących przepisów za wyroby i odpady azbestowe uznaje się wszystkie substancje, które w swoim składzie zawierają powyżej 0,1% azbestu, np. eternit. Zbieraniem, demontażem, transportem oraz unieszkodliwianiem materiałów i odpadów azbestowych, mogą się zajmować tylko i wyłącznie wyspecjalizowane firmy posiadające wymagane zezwolenia. Pracownicy takich firm muszą być specjalnie wyszkoleni, przygotowani, odpowiednio ubrani i wyposażeni w specjalne środki oraz sprzęt.
Jako właściciel budynku odpowiadasz za azbest
Warto podkreślić, że właściciel budynku gospodarskiego odpowiada za stan techniczny wyrobów, które zawierają azbest. Są oni dodatkowo zobowiązani także do wykonywania inwentaryzacji wszystkich wyrobów zawierających azbest. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku mogą oni zostać ukarani grzywną od 10 zł do 20 tys zł.
Rolnik nie może samodzielnie zdjąć eternitu
Samodzielne usuwanie eternitu z dachu jest nielegalne. Oprócz niemałej kary finansowej sięgającej 20 tys. złotych, która nam za to grozi, musimy liczyć się ze skutkami zdrowotnymi. Każda płyta eternitowa posiada w sobie do kilkunastu procent niebezpiecznych dla zdrowia włókien azbestu. W trakcie prac przy nich, cięcia, kruszenia itp. niebezpieczne i niewidoczne dla ludzkiego oka drobinki azbestu unoszą się i dostają do naszego układu oddechowego powodując prawdziwe spustoszenie. By móc usuwać eternit trzeba przejść odpowiedni kurs. Uprawnienia do usuwania azbestu posiadają wyspecjalizowane firmy, korzystające z odpowiedniego sprzętu oraz wykwalifikowanej kadry. Kontakt i namiary na takie firmy rolnik uzyska u pracownika gminy. Zdjęte pokrycie dachowe powinno zostać zawiezione do specjalnego składowiska.
///Czytaj: Firmy odmawiają zdjęcia eternitu
Pamiętaj, żeby zgłosić wymianę do gminy
Rolnik otrzyma zwrot pieniędzy po wymianie dachu, jednak może wnioskować o wypłatę zaliczki w wysokości 50 proc. wartości pomocy. Bardzo ważne jest, żeby rolnik przed zakończeniem przedsięwzięcia zgłosił gminie wymianę pokrycia dachowego do unieszkodliwienia.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
O wskazówkach, jak wypełniac wniosek azbestowy przeczytasz tutaj