Rolnicza 12. Realizacja postulatów w toku - zapewnia Siekierski
Słowa te padły podczas konferencji prasowej po spotkaniu z zarządem OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych.
Czesław Siekierski podkreślił, że zna i rozumie problemy rolników. Zaznaczył także, zależy mu na ich zaufaniu. - Wyrażam poparcie dla postulatów „rolniczej dwunastki”, które jednak należy dostosować do obowiązującego w Polsce prawa, również unijnego - poinformował szef resortu rolnictwa.
Czesław Siekierski odniósł się do oczekiwań rolników z podkarpackiej „Oszukanej wsi”, którzy wznowili protest na przejściu granicznym w Medyce.
- Na spotkaniu z protestującymi 23 grudnia 2023 r. ustaliliśmy procedurę i zaproponowaliśmy sposób rozwiązywania ich głównych postulatów – dotyczących dopłat do kukurydzy, zwiększenia akcji nisko oprocentowanych kredytów oraz utrzymania podatku rolnego na zeszłorocznym poziomie. Byłem wtedy po rozmowach z Ministrem Finansów z udziałem Premiera. Dlatego wiem, że te środki są w budżecie. Przyjęcie budżetu jest jednak procesem - wyjaśnił Siekierski.
Szef MRiRW powiadomim również o tym, że embargo na ukraińskie produkty nadal będzie obowiązywać i jest bezterminowe. Podkreślił podnadto, że trzeba pomagać Ukrainie - ale tak, żeby nie szkodzić opłacalności polskiej produkcji rolniczej.
Czym jest rolnicza 12?
Rolnicza 12, jak podaje https://www.traktorykubota.pl/, za OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych, to następujące postulaty:
-
Jestem za wprowadzeniem długoterminowych form kredytowania rolnictwa (kredyty na 25-30lat).
-
Jestem za wprowadzeniem ustawy o obszarach wiejskich, która pozwoli na prowadzenie inwestycji rolniczych w oznaczonych strefach bez możliwości ich oprotestowywania.
-
Chcę mieć możliwość budowania bez zezwolenia w swoim gospodarstwie rolnym magazynów składowych (o powierzchni minimum 1000m2).
-
Jestem za ułatwieniem dostępu do dzierżawy ziemi i uproszczeniem procedur oddłużeniowych rolników.
-
Jestem za zmianą ustawy o funduszach promocji, tak aby wpłacane przez rolników i przedsiębiorców środki efektywnie wpływały na rozwój branży rolno spożywczej
-
Jestem przeciw ograniczeniu hodowli zwierząt gospodarskich w Polsce.
-
Jestem przeciw ograniczeniu produkcji mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego w Polsce.
-
Jestem przeciw zakazowi uboju zwierząt rzeźnych na potrzeby religijne.
-
Chcę, żeby interwencyjnego odbioru zwierząt dokonywały tylko upoważnione instytucje państwowe.
-
Jestem za rozpowszechnianiem wiedzy z zakresu dobrostanu zwierząt gospodarskich.
-
Jestem za zwiększeniem nakładów na rozwój badań naukowych z zakresu rozwoju hodowli zwierząt a głównie technik rozrodu zwierząt gospodarskich. Jestem również za zwiększeniem nakładów na rozwój szkolnictwa wyższego i zawodowego w sektorze rolno spożywczym.
-
Jestem za utrzymaniem ograniczeń sprowadzania produktów rolno-spożywczych z krajów trzecich,
nie spełniających standardów produkcji obowiązujących w Unii Europejskiej wpływających na rozchwianie rynku wewnętrznego.
Czytaj także: