Rolnicy powalczą o tytuł Chłopa Roku 2014
Nagrodę o wartości 4 tys. zł otrzyma rolnik, który wygra Turniej i zdobędzie tytuł „Chłopa Roku 2014”. Zgłoszenia chętnych do udziału w corocznej imprezie, która w tym roku odbędzie się 27 kwietnia w Racławicach, można składać do 20 marca, a mogą to czynić wojewódzkie Izby Rolnicze, ZMW, ZZCNMR.
Zasady uczestnictwa
Patronat honorowy nad impreza objęli: Stanisław Kalemba – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego i Jerzy Miller – Wojewoda Małopolski. Gospodarzem imprezy, podobnie jak w latach ubiegłych będzie wójt gminy Racławice Adam Samborski. Organizatorami zmagań są: Małopolska Izba Rolnicza, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników, Związek Młodzieży Wiejskiej i Centrum Doradztwa Rolniczego w Krakowie. Partnerami imprezy są: stowarzyszenie na Rzecz Dialogu Współpracy i Rozwoju RACŁAWICE i stowarzyszenie Kultury Fizycznej KAPITOL.
Uczestnikami Turnieju mogą być członkowie izb rolniczych zgodnie z art. 1 ust. 2. ustawy o Izbach Rolniczych. W Turnieju mogą brać udział drużyny reprezentujące inne kraje wchodzące w skład Unii Europejskiej, które zgłasza Małopolska Izba Rolnicza. Konkurs ma przede wszystkim charakter indywidualnego współzawodnictwa zgłoszonych uczestników, jednak ze względu na konkurencje grupowe proponowane w konkursie, obligatoryjnie bierze udział drużyna w składzie minimum trzyosobowym.
Zgłoszeń dokonują wojewódzkie izby rolnicze, ZMW i ZZCNMR.Z terenu jednego województwa startować może maksymalnie trzech uczestników zgłoszonych przez: wojewódzką izbę rolniczą, ZZCNMR oraz ZMW–decyduje kolejność zgłoszeń! Zgłoszeń dokonuje się: Faksem, na nr 41 384 40 43, lub e- mailem, skan na adres [email protected] do dnia 28.03.2014r. –zgłoszenia złożone po terminie nie będą brane pod uwagę.
Konkurencje, zmagania, nagrody
Jak co roku wachlarz konkurencji jest bogaty i różnorodny. Wśród zadań znajdują się m.in. prezentacja stroju regionalnego i regionu, taniec regionalny z przyśpiewką ( najlepiej z partnerką ), cięcie klocka drewnianego przy użyciu piły kabłąkowej na czas i dokładność, sztafeta z przemieszczaniem na wózku balotów słomy lub siana wyznaczoną trasą na czas, czy ubijanie masła- konkurencja polega na robieniu masła na czas jak również test wiedzy z zakresu rolnictwa, zasad BHP czy pozyskiwania środków z UE. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody pieniężne o łącznej wartości 11.500 zł. Za zdobicie I miejsca: nagrody rzeczowe wartości 4.000 zł; za zdobicie II miejsca: nagrody rzeczowe wartości 3.000 zł; III miejsca: nagrody rzeczowe wartości 2.000 zł; IV miejsca: nagrody rzeczowe wartości 1.500 zł; V miejsca: nagrody rzeczowe wartości 1.000 zł; a za zdobycie kolejnych miejsc: nagrody pocieszenia. Zapraszamy!