Rolnicy otrzymali w dzierżawę od tej spółki prawie 400 ha
Grunty stanowiące własność spółki CPK, które tymczasowo trafiły w ręce rolników, to łączny areał wynoszący 393 ha. Kolejne 254 hektary oddane w dzierżawę należą do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Zanim powstanie lotnisko, rolnik uprawi tam ziemię
„Zanim rozpocznie się budowa CPK i związane z nią inwestycje, jak lotnisko, linie kolejowe czy drogi, spółka stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom rolników, umożliwiając im kontynuowanie korzystania z gruntów. Pomaga to w zachowaniu równowagi między interesami inwestora, a potrzebami lokalnej społeczności” - podaje w komunikacie CPK.
Gdzie oddano w dzierżawę grunty? Chodzi o tereny znajdujący się w gminach: Baranów, Teresin i Wiskitki. Tamtejsi rolnicy zawarli z CPK umowy obowiązujące nie dłużej niż do końca 2025 roku.
„Informacje o nieruchomościach przeznaczonych do dzierżawy są sukcesywnie podawane do publicznej wiadomości na stronie BIP spółki. Tylko w listopadzie i pierwszej połowie grudnia dotyczyły one ponad 647 ha, a przygotowywane są już kolejne” – dodaje CPK.
Osoby zainteresowane dzierżawą poszczególnych nieruchomości mogą składać wnioski w sposób i w terminach wskazanych w „Wykazach” i „Informacjach” o nieruchomościach przeznaczonych do wydzierżawienia. Znajdują się one w biuletynie informacji publicznej na stronie BIP CPK.
Może zamiast Centralnego Portu Komunikacyjnego, Centralny Port Zbożowy?
CPK dysponuje już obszarem wynoszącym ponad 1 700 hektarów
CPK informuje, że rośnie liczba pozyskiwanych przez spółkę gruntów. Na wielu działkach, jak informuje, pozyskanych w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN), zostały zaplanowane kolejne prace przygotowawcze i budowlane.
„Dlatego w zależności od planów inwestycyjnych spółki na liście nieruchomości znajdują się zarówno działki przeznaczone do dzierżawy w całości, jak też te, które będą dzierżawione jedynie w części” – podaje w komunikacie CPK.
W ramach PDN spółka CPK zakupiła dotychczas ponad 1.800 działek o łącznej powierzchni 1 721 ha. Zaawansowane rozmowy z właścicielami dotyczą kolejnych ok. 300 ha, a co za tym idzie pula gruntów będzie się powiększać.
„W listopadzie zostały podpisane protokoły uzgodnień i umowy dla ponad 207 ha. To najlepszy miesięczny wynik od uruchomienia PDN pod koniec 2020 r. Z kolei od początku grudnia br. spółka podpisała już umowy na kolejnych 197 ha” – chwali się CPK.
Niektórzy rolnicy obawiają się planów inwestycyjnych związanych z CPK:
- Tagi:
- rolnicy
- dzierżawa gruntów
- CPK