Rolnicy nie będą mieli takich samych stawek w ekoschemacie
Przypomnijmy: podczas ostatniego posiedzenia Komitetu Monitorującego Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej podjęto szereg uchwał, które zmienią dotychczasowe funkcjonowanie ekoschematów.
Jak pisaliśmy już wcześniej, w planie jest m.in wprowadzenie łącznego limitu powierzchni na gospodarstwo, do którego będą przyznawane płatności, ale także są plany co do wprowadzenia nowego ekoschematu obszarowego.
To jednak nie koniec. Inna z podjętych uchwał dotyczy zmiany stawek dla ekoschematu Integrowana Produkcja Roślin. A konkretniej ich zróżnicowania.
CZYTAJ TAKŻE: Stawki za ekoschematy 2024 są jednak większe [OSTATECZNE KWOTY]
Zmiany w ekoschemacie Integrowana Produkcja Roślin. Koniec z ryczałtem
Przypomnijmy: w tym roku ekoschemat Integrowana Produkcja Roślin cieszył się ogromną popularnością, co wpłynęło na znaczne obniżenie płatności, jakie otrzymają rolnicy za rok 2024.
Teraz szykują się zmiany, związane ze naliczaniem stawek.
Do tej pory w ramach ekoschematu Integrowana Produkcja Roślin obowiązywała jednolita stawka ryczałtowa, identyczna dla wszystkich grup upraw - wynosiła 292,13 EUR/ha.
Od teraz się to zmieni. Stawki w zależności czy są to uprawy rolnicze, sadownicze, jagodowe czy warzywa - będą inne.
Skąd ta zmiana?
- Biorąc pod uwagę, że w ramach tych grup upraw koszty produkcji, w tym pracochłonność, znacząco się od siebie różnią, zasadne jest odzwierciedlenie tych różnic w wysokości stawek płatności. Ustanowienie odrębnych stawek dla wskazanych powyżej grup upraw ma na celu zapewnienie bardziej adekwatnego podziału wsparcia, uwzględniającego zróżnicowanie wysokości poniesionych dodatkowych kosztów i utraconych dochodów wynikających z realizacji wymogów w zależności od grupy upraw, tj. sadowniczych, jagodowych, rolniczych i warzyw - czytamy w uzasadnieniu uchwały, która zmienia stawki w ekoschemacie.
Jakie będą stawki w ekoschemacie Integrowana Produkcja Roślin od roku 2025?
Zgodnie z zapisami uchwały szacowana stawka (podstawowa) płatności dla danej grupy upraw wynosić będzie:
- sadowniczych ok. 342,70 EUR/ha
- jagodowych ok. 309,21 EUR/ha
- rolniczych ok. 146,07 EUR/ha co stanowi ok. 74,80% stawki wyliczonej przez IERiGŻ
- warzyw ok. 309,21 EUR/ha.
- Przy szacowaniu wysokości stawki wzięto pod uwagę poziom ambicji ekoschematu oraz zróżnicowanie kosztów ponoszonych przez rolnika w zależności od rodzaju uprawy. Kalkulację stawek płatności przeprowadzono przez pracowników Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy (IERiGZ – PIB), co potwierdza załączony certyfikat - czytamy w uchwale.
Warto dodać, że jeśli zainteresowanie tym ekoschematem znów będzie większe - stawki mogą ulec zmniejszeniu (podobnie jak w tym roku).
Limit na gospodarstwo dotyczy także ekoschematu Integrowana Produkcja Roślin
Dodatkowo, analogicznie jak w przypadku innych ekoschematów obszarowych, wprowadzono łączny limit powierzchni na gospodarstwo, do którego będą przyznawane płatności, który wynosi 300 ha i stanowi sumę wszystkich realizowanych ekoschematów obszarowych, praktyk lub wariantów (przy czym limit ten nie dotyczy ekoschematu Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych).
CZYTAJ TAKŻE: Dopłaty tylko dla rolników, którzy dbają o żyzność gleby?