Rolnicy domagają się rekompensat za straty powodowane przez zwierzęta chronione
29 maja 2024 roku Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska, Pauliny Hennig-Kloski, z prośbą o wprowadzenie przepisów dotyczących odszkodowań za szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta i ptaki. Prośba ta powstała na IV posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji, które odbyło się 23 maja 2024 roku w Warszawie.
Rolnicy bez rekompensat za szkody wyrządzane przez zwierzęta chronione
Obecnie rolnicy mają poważne problemy ze szkodami wyrządzanymi przez dzikie zwierzęta, takie jak wilki oraz chronione ptaki. Szkody te pozostają bez rekompensaty, co powoduje, że rolnicy tracą pieniądze.
Bez odpowiednich przepisów nie mają oni możliwości uzyskania odszkodowań za poniesione straty.
KRIR chce ustalenia limitów populacyjnych
Rolnicy wnoszą o ustanowienie limitów populacyjnych dla poszczególnych gatunków dziko żyjących zwierząt i ptaków będących pod ochroną, które pozwolą na skuteczniejszą kontrolę ich liczebności, z jednoczesnym poszanowaniem zasad ochrony przyrody oraz opracowanie i wdrożenie kompleksowego modelu odszkodowań za szkody wyrządzane przez dziko żyjące zwierzęta i ptactwo. Model ten powinien obejmować jasne i przejrzyste kryteria oceny oraz procedury szacowania szkód, co zapewni sprawiedliwe i adekwatne rekompensaty dla poszkodowanych rolników.
Rolnicy mają nadzieję, że Minister Klimatu i Środowiska przyjmie te propozycje i wprowadzi odpowiednie zmiany, które poprawią ich sytuację finansową i zapewnią wsparcie w przypadku szkód wyrządzanych przez dzikie zwierzęta.