Rolnicy apelują do premiera, prezydenta i ministra rolnictwa
Dokument - jak podkreślają jego twórcy - powstał w trosce o bezpieczeństwo żywnościowe kraju oraz rozwój polskiego rolnictwa.
Rolnicza Mapa Drogowa to krajowa diagnoza sytuacji w rolnictwie oraz rekomendowane przez NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" rozwiązania, w związku z projektowanymi przez rząd działaniami osłonowymi w gospodarce.
- Ostatni tydzień przyniósł spadek cen trzody o 0,60 zł oraz wzrost cen nawozów i środków ochrony roślin. Firmy dystrybucyjne wycofały się z kredytowania rolników, sprzedają środki tylko za gotówkę, której rolnikom brakuje. Czy po miesiącu takiej sytuacji nadal odważymy się powiedzieć, że to wina rolnika? - czytamy we wprowadzeniu do dokumentu.
Zawarte w Rolniczej Mapie Drogowej propozycje działań zostały przekazane do Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
ADRIAN WAWRZYNIAK
Przewodniczący Rady Powiatowej NSZZ R.I Solidarność
Powiat wołowski, woj. dolnośląskie
- W dobie pandemii koronawirusa, która ma tak drastyczny wpływ na nasze codzienne życie, Związek Rolników Indywidualnych Solidarność, przeprowadził szerokie konsultacje wśród rolników i na tej podstawie opracował Rolniczą Mapę Drogową. Naszym zdaniem rolnictwo w szczególności narażone jest na kryzys gospodarczy - dwa lata suszy rolniczej w sposób szczególny "odbiły się" na budżecie gospodarstw rolnych. Napływa do nas wiele głosów rolników, że z ostatnich środków finansowych dokonali zasiewów. To są ogromne dramaty rodzinne, które pokazują, że wielopokoleniowe gospodarstwa nie tylko nie inwestują, ale mają poważne tarapaty z płynnością finansową.
Dziś rynek jest pełen zawirowań, pośrednicy od razu obniżyli ceny skupowe na trzodę o 0,60 zł, rynek wołowiny "się gotuje", mleczarnie ograniczają ilości dostarczonego mleka od rolników. Na dodatek pewna panika "braku środków chemicznych" w magazynach przełożyła się na sprzedaż ich wyłącznie za gotówkę, której bardzo często rolnicy nie posiadają. Warto też zadać pytanie: A co, gdy rolnik zachoruje, kto zajmie się zwierzętami...??
W dokumencie Rolniczej Mapy Drogowej NSZZ R.I Solidarność zawarliśmy propozycje szerokich rozwiązań aktualnych problemów. Jak podkreślamy - są to propozycje, nad którymi można usiąść i wspólnie z rządem omówić już konkretne programy pomocowe. My jako Międzywojewódzkie Porozumienie Regionalne NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność Szczecin-Wrocław-Opole jesteśmy do tego gotowi i merytorycznie przygotowani. Nie interesuje nas pokrzykiwanie w internecie i wprowadzanie zamętu. Należy wziąć się w garść i to zrobić.
Istotne dla nas jest, że w końcu pojawiły się glosy w przestrzeni publicznej, iż gospodarstwa to mikroprzedsiębiorstwa, które też zatrudniają, ponoszą koszty i mają takie same problemy jak inni, a gdy upadną, będzie to miało swoje odbicie w gospodarce kraju. To nie jest tak jak postrzegano do tej pory "że rolnik nic nie robi, a jemu rośnie", "że tylko z Unii kasę dostaje". Jedźmy dziś na wieś, zobaczmy, jak się zmieniła, jakie inwestycje zostały poniesione w gospodarstwach, ile jest nowych maszyn rolniczych, nowych obór, świniarni - często na ogromne kredyty.
Rolnicy pieniędzy z Unii nie trwonią, tylko inwestują. Dziś konieczna jest pomoc tej branży gospodarki, ponieważ w swojej pracowitości i umiłowaniu ziemi jest liderem w poszczególnych sektorach rolnictwa w Europie. Nasza Polska Wieś z jej tradycjami, społecznością, w tym głównie rolniczą, jest Naszym Dobrem Narodowym, o które dziś wspólnie musimy walczyć.
Rolnicza Mapa Drogowa została opracowana w ramach projektu "Szkoły Liderów" realizowanego przez Międzywojewódzkie Porozumienie Regionalne NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Porozumienie jest platformą współpracy rolników z Dolnego Śląska, Opolszczyzny i Zachodniopomorskiego.