Rolnicy alarmują: ceny zboża drastycznie niskie, a czynsz dzierżawny KOWR wysoki
Rolnicy, którzy muszą płacić czynsz dzierżawny KOWR - alarmują dziś o niesprawiedliwej sytuacji, związanej z naliczeniem jego stawek. Wszystko ma miejsce w związku z niedawnymi zmianami - do jakich doszło od początku tego roku.
Czynsz dzierżawny KOWR liczony od stycznia po nowemu. Rolnicy: to niesprawiedliwe
O zmianach w prawie pisaliśmy już kilkukrotnie na naszych łamach.
CZYTAJ WIĘCEJ: Dzierżawa gruntów KOWR. Od stycznia obowiązuje nowe prawo
Przypomnijmy: zgodnie ze zmianami, od początku 2024 r. ustalanie czynszu dzierżawnego KOWR odbywa się na podstawie uwzględnienia cen pszenicy z 11 kwartałów - poprzedzających termin płatności (wcześniej czynsz dzierżawny był z kolei naliczany na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy obwieszczanej przez GUS w terminie 20 dni po upływie każdego półrocza).
W teorii zmiana prawa miała polepszyć sytuację rolników, być bardziej sprawiedliwa. Jednak w obecnych czasach, gdy ceny zboża są dramatycznie niskie - sytuacja jest zgoła inna.
- Obecne ceny zbóż są dramatycznie niskie, tymczasem czynsz liczony jest po stawkach za niemal trzy ostatnie lata - czyli gdy ceny były o wiele wyższe. Stąd - czynsze są przez to bardzo wysokie - w porównaniu do realiów - mówi nam jeden z wielkopolskich rolników, który zadzwonił w tym tygodniu do naszej redakcji.
Podobnych głosów jest jednak o wiele więcej - rolnicy wprost zaznaczają, że wahania na rynku są dziś bardzo duże i dynamiczne, przez co nowe prawo działa de facto na ich niekorzyść.
Tymczasem cena pszenicy ma bardzo duże ma znaczenie - ponieważ w umowach na dzierżawę ziemi z KOWR bardzo często stosuje się przelicznik: równowartość decytony pszenicy (czyli 100 kg) za hektar.
Rolnicy apelują o zmiany w sposobnie naliczania czynszów dzierżawnych
Sytuacja dotyczy rolników z całej Polski.
Izba Rolnicza w Opolu wystosowała nawet pod koniec lutego pismo do tamtejszego Oddziału Terenowego KOWR - z apelem o przywrócenie poprzednio obowiązującego sposobu naliczania czynszów dzierżawnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Czy jest szansa na zmiany?
Jest poselski projekt ustawy o zmianie naliczania czynszu dzierżawnego KOWR
Na razie - pojawiło się niewielkie światełko w tunelu.
Sytuacja została bowiem zauważona przez parlamentarzystów, którzy złożyli jakiś czas temu projekt ustawy - zakładającej zmiany, w związku z obecną, niesprawiedliwą sytuacją.
Przypomnijmy: grupa posłów z PiS złożyła do marszałka Sejmu projekt ustawy, która zakłada umożliwienie rolnikom wyboru - czy chcą rozliczać się na podstawie wspomnianych 11 kwartałów, czy może jednak poprzestać na starym "systemie" - czyli jednym kwartale - poprzedzającym półrocze roku kalendarzowego, w którym przypada termin płatności czynszu.
Mówiąc wprost: rolnik mógłby wybrać najkorzystniejszy dla siebie wariant rozliczenia.
Pisaliśmy o tym szerzej niedawno:
CZYTAJ WIĘCEJ: Czy rolnik będzie mógł wybrać najkorzystniejszy czynsz za dzierżawę ziemi KOWR?
Czy ustawa wejdzie w życie? Czy będzie w ogóle procedowana? To pokaże najbliższy czas. Do tematu będziemy wracać.
TYMCZASEM ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI - CO SĄDZICIE O AKTUALNYCH STAWKACH CZYNSZÓW DZIERŻAWNYCH? JAK WYGLĄDA SYTUACJA W WASZYM REGIONIE? ZAPRASZAMY DO KOMENTARZY NA NASZYCH PROFILACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH - M.IN. NA FACEBOOKU.
CZYTAJ WIĘCEJ: Gdzie w 2023 roku była najdroższa ziemia? Mamy dane KOWR
CZYTAJ TAKŻE: Będzie ustawa o dzierżawie rolniczej. Co ma regulować nowe prawo?