Rolnictwo węglowe bez zdjęć geotagowanych
W 2024 roku rolnicy realizujący ekoschemat „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi” nadal nie będą musieli dokumentować swoich działań zdjęciami geotagowanymi. Wystarczy, jeśli złożą oświadczenie. W ubiegłym roku zapowiadano, że takie ułatwienie jest jednorazowym odstępstwem i nie będzie kontynuowane w następnych latach.
Rolnictwo węglowe - kiedy wystarczy oświadczenie?
Możliwość złożenia oświadczenia dotyczy dwóch praktyk:
- wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji;
- stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo.
Chętni rolnicy mogą potwierdzać realizację tych praktyk poprzez wykonanie zdjęć geotagowanych, ale akceptowane będzie także oświadczenie o wykonaniu praktyki złożone do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
Kiedy składać oświadczenia lub przesyłać zdjęcia geotagowane?
Ważne jest, aby rolnik, który zrealizował daną praktykę, zlożył oświadczenia lub przesłał zdjęcia geotagowane w roku składania wniosku o przyznanie płatności, w następujących terminach:
- przed dniem złożenia wniosku lub przed 15 marca - zdjęcie/oświadczenie powinno zostać złożone niezwłocznie, ale nie później niż 14 dni od dnia złożenia tego wniosku;
- po dniu złożenia wniosku - zdjęcie/oświadczenie powinno zostać złożone w terminie 14 dni od dnia zrealizowania praktyki, ale nie później niż do 7 listopada tego roku, w którym został złożony wniosek.
O dofinansowaniu do zbiorników i sprzętu do nawozów naturalnych czytaj TUTAJ
Zdjęcia geotagowane - jak wykonać?
ARiMR nadal akceptować będzie poświadczenia w formie zdjęć geotagowanych. Żeby je wykonać, trzeba trochę zachodu, ale sa one najlepszym dowodem na spełnienie praktyk. Poniżej kilka rad dotyczących zdjęć geotagowanych.
1. Od kiedy liczony jest czas 12 godzin - momentu wjazdu w pole czy zakończenia wywozu obornika?
Z treści przekazanych na początku lutego 2023 roku podczas owartego webinaru przez Jolantę Dobiesz, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR wynika, że - OD MOMENTU ROZPOCZĘCIA ROZRZUCANIA OBORNIKA.
- Wymieszanie obornika z glebą w ciągu 12 godzin oznacza, że rolnik, który wywozi obornik na pole to od momentu rozpoczęcia rozrzucania obornika na danym polu ma 12 godzin, aby zakończyć przyorywanie tego obornika - wyjaśniła Jolanta Dobiesz, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR podczas otwartego webinaru zorganizowanego na początku lutego.
2. Jak udowodnić wykonanie tej praktyki?
W tym celu trzeba będzie wykonać zdjęcia geotagowane. Należy zatem pobrać mobilną aplikację, która jest dostępna na stronach internetowych ARIMR w zakładce systemy informatyczne. Zdjęcie będzie można przesłać za pośrednictwem aplikacji przy użyciu polecenia: „Zadanie z własnej inicjatywy”.
4. Ile zdjęć geotagowanych trzeba będzie wykonać, by potwierdzić realizację praktyki?
Według Jolanty Dobiesz, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR na 1 ha trzeba będzie wykonać zdjęcia geotagowane w 4 lokalizacjach razy 2, a więc w chwili wywiezienia obornika oraz po jego przyoraniu, a więc w sumie 8 zdjęć.
- Jest oczywistym, że to nie jest jedno zdjęcie na 100 ha. Zakładamy, że to będą co najmniej 4 zdjęcia, czyli 4 lokalizacje w przeliczeniu na hektar i w każdej lokalizacji 2 zdjęcia: wywieziony obornik, a później przyorany - powiedziała Jolanta Dobiesz, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR.
Oznacza to, że rolnik chcący stosować tę praktykę na powierzchni 50 hektarów będzie musiał wykonać - uwaga! - 400 zdjęć?! O doprecyzowanie tej informacji poprosiliśmy ARIMR.
Specjalistka z ARIMR dalej wyjaśniła, że w przypadku działki mniejszej niż hektar, o powierzchni na przykład 10 arów trzeba będzie wykonać 2 zdjęcia z jednej lokalizacji.
- To zdjęcie zawiera informacje o długości i szerokości geograficznej, więc dokładnie wiemy, w jakim miejscu zostało zrobione. Jeśli ktoś wpadłby zatem na pomysł, że przesuwając się co 2 kroki, będzie robił kolejne zdjęcia, wskazując, że są to 4 różne lokalizacje na polu na jednym hektarze, to Agencja łatwo sprawdzi, że tak nie jest. Zwracam uwagę, by robić to w sposób taki, jak jest zalecane - zaznaczyła Jolanta Dobiesz.
4. Do kiedy zdjęcia geotagowane należy przesłać?
W przypadku, gdy wykona zdjęcia geotagowane jeszcze przed rozpoczęciem okresu przyjmowania wniosków o dopłaty, będzie musiał to zrobić w ciągu 7 dni od daty złożenia swojego wniosku. Inaczej jest w przypadku, gdy najpierw złoży wniosek, a dopiero później zrealizuje praktykę. Wówczas ma na to 7 dni od dnia wywiezienia i przyorania obornika.
- Tagi:
- ekoschematy