Robot koszący czy tradycyjna kosiarka?
Trawnik to nie tylko ważny element krajobrazu, ale również miejsce do odpoczynku, rekreacji i spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Prawidłowo utrzymany trawnik może także pomóc w regulacji temperatury wokół domu lub budynku, poprawie jakości powietrza oraz redukcji hałasu. Warto zaznaczyć również, że trawnik może przyczynić się do zatrzymania wody deszczowej i redukcji erozji gleby.
Warto dbać o trawnik
Warto dbać o trawnik poprzez systematyczne podlewanie, koszenie i pielęgnację, aby zachować jego zdrowie i piękno. Każdy właściciel domu, ogrodu czy działki ogrodniczej chce, by jego trawnik był idealnie równy, lśniący. W jaki sposób przyciąć trawnik, kiedy i czym? A może zdecydować się na roboty, które pod naszą nieobecność zajmą się trawnikiem?
- Trawniki najlepiej kosić maksymalnie 3 do 4 razy w ciągu roku – informuje nas dr inż. Joanna Rayss, architekt krajobrazu, i dodaje - Przy niewielkim areale, tj. do 200 - 300 m2, najlepiej kosić kosiarką elektryczną lub spalinową, na jak najwyżej ustawionych ostrzach, nie krócej niż 10 - 12 cm. Należy unikać podkaszarek bo uniemożliwiają one kontrolę wysokości koszenia, generują okropny hałas i są bardzo nieefektywne ze względu na zużycie energii lub paliwa w zestawieniu z efektem końcowym, o niszczeniu drzew i krzewów nie wspominając.
Co oferują nam producenci kosiarek?
Na rynku są dostępne różnego typu urządzenia do koszenia trawników. Do najczęściej spotykanych należą:
- kosiarki ręczne;
- kosiarki elektryczne – akumulatorowe i hybrydowe;
- kosiarki spalinowe;
- kosiarki traktorowe, czyli tzw. traktorki ogrodowe.
Nadal nowością na rynku są kosiarki automatyczne, tzw. roboty koszące, które coraz częściej zdobywają nasze uznanie, szczególnie wśród tych, którzy nie przepadają za pracami ogrodniczymi.
Kosiarki ręczne
Kosiarki ręczne napędzane są siłą naszych mięśni. Ich budowa jest bardzo prosta – wyposażone są w dwa koła i specjalne, zabezpieczone osłoną, noże spiralne. To niewielkich rozmiarów urządzenia, które nie wymagają specjalnej obsługi. Nadają się do pielęgnacji trawników o niewielkiej powierzchni.
Kosiarki elektryczne
To prawdopodobnie największa grupa kosiarek do trawników. Znajdziemy tutaj modele akumulatorowe i hybrydowe, czyli takie, które mogą pracować zarówno na akumulatorze, jak i mają możliwość podłączenia kabla, kiedy już akumulator rozładuje się. Ich zaletą jest bez wątpienia cicha praca i brak emisji spalin. Bez wątpienia są też łatwe w utrzymaniu.
Kosiarki spalinowe
Tutaj zaczyna się bardziej zaawansowana technologia koszenia trawy. Kosiarki spalinowe posiadają silniki, tzw. dwu- lub czterosuwowe. Od rodzaju silnika zależy rodzaj stosowanego paliwa. Do kosiarek dwusuwowych stosujemy mieszankę benzyny bezołowiowej i oleju. Do silników czterosuwowych stosuje się benzynę bezołowiową 95 z dodatkiem. Wraz z zaawansowana technologią pojawiają się kolejne opcje – kosiarki mogą poruszać się na kołach lub poduszce powietrznej. Kosiarki na kołach mogą być pchane lub samobieżne, czyli takie, którymi użytkownik tylko kieruje, a koła automatycznie są wprawiane w ruch.
Kosiarki samojezdne
Kosiarki samojezdne to prawdopodobnie najszybszy i najwygodniejszy sposób na utrzymanie trawnika. Z wyglądu przypominają małe traktory. Zapewniają duży komfort pracy dla koszącego, który siadając za kierownicą kosiarki automatycznie steruje wysokością koszenia czy prędkością. Z reguły posiadają duże kosze na ściętą trawę, co zapewnia efektywniejsze koszenie większych trawników. Zaletą kosiarek samojezdnych jest możliwość ich wyposażenia w dodatkowy osprzęt, np. do wałowania czy wertykulacji trawnika.
Kosiarki automatyczne
Roboty koszące to alternatywa dla kosiarek elektrycznych lub spalinowych. Po odpowiednim zaprogramowaniu kosiarki automatycznej, pracę związaną z utrzymaniem trawnika wykonuje już samodzielnie, poruszając się – dzięki wbudowanej lokalizacji GPS – po wytyczonych trasach. Zaletą kosiarek automatycznych jest równoczesne mulczowanie, czyli rozdrabnianie pokosu na małe kawałeczki i wdmuchiwanie ich z powrotem na trawę, dzięki czemu nie musimy zgrabiać ściętej trawy a jednocześnie uzyskujemy ekologiczne nawożenie trawnika.
Jak dobrać kosiarkę do trawnika?
Zanim zdecydujemy się na zakup kosiarki do trawy, powinniśmy wziąć pod uwagę:
- powierzchnię trawnika;
- sposób zbierania i wykorzystania ściętej trawy;
- rozmiar kosiarki i miejsce przechowywania.
Przeanalizowanie naszych potrzeb będzie gwarantowało dobór kosiarki odpowiedni do właściwości terenu, naszych oczekiwań i funkcjonalności samego urządzenia.
Ważna jest powierzchnia trawnika
Najważniejszym kryterium, jakie musimy wziąć pod uwagę w doborze kosiarki, jest powierzchnia trawnika. Na łąkach kwietnych i trawnikach do 50 m kw. sprawdzą się kosiarki ręczne, powyżej tej powierzchni lepiej wykorzystać kosiarkę elektryczną. W tym przypadku dodatkowo musimy zwrócić uwagę na przewód elektryczny, który może nam utrudnić pracę plącząc się np. w krzewach – w takim przypadku warto rozważyć zakup kosiarki akumulatorowej.
Na trawnikach większych od 500 m kw. producenci sugerują zastosować kosiarki spalinowe. Im większa powierzchnia, tym lepiej rozważyć zakup kosiarki spalinowej samobieżnej. Na kosiarką samojezdną, czyli popularny traktorek warto przesiąść się przy powierzchni trawników powyżej 2.000 m kw.
Im większą powierzchnię trawnika mamy do skoszenia, tym istotniejsza jest szerokość cięcia kosiarki. Producenci proponują szerokości od 30 do 60 cm. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ kosiarka wyposażona w nóż o szerokości np. 60 cm zetnie dwa razy więcej trawy w tym samym czasie od tej, której nóż ma szerokość 30 cm.
Sposób zbierania i wykorzystania ściętej trawy
Im większy mamy trawnik, tym więcej będziemy mieli ściętej trawy do zagospodarowania. Z małego trawnika możemy zgrabić trawę ręcznie, co przy większej powierzchni będzie to wymagało większej ilości pracy. Warto wtedy wyposażyć się w kosiarkę z funkcją zbierania trawy, którą umożliwia pojemnik zamontowany z tyłu urządzenia.
Jeśli nie chcemy zbierać trawy, a przy większych powierzchniach kompostować jej, możemy kupić kosiarki, które oferują funkcję mulczowania. Technika ta wymaga jednak regularnego i częstego koszenia oraz stosowania preparatów wspomagających rozkładanie skoszonej trawy.
Rozmiar kosiarki i miejsce przechowywania
Jeśli kupujemy kosiarkę, to po wykonanej pracy musimy ją gdzieś wyczyścić, konserwować i przechowywać, chociażby przez okres zimowy. Dlatego rozmiar kosiarki, to ostatnie kryterium, które musimy uwzględnić przy planowanym zakupie. Należy zwrócić uwagę na to, czy kosiarka ma składane elementy, co będzie bardzo istotne przy dysponowaniu małą powierzchnią do przechowania urządzenia.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.