Rekordy w plonowaniu 2023 [CZĘŚĆ II]
Rekordy w plonowaniu CZĘŚĆ I dostępne TUTAJ.
Hodowla Roślin Smolice
Producent: Gospodarstwo Rolne Sobecki Piotr z miejscowości Błomino Jeże (powiat płońsk, woj. mazowieckie)
Wynik: 10t/ha przy wilgotności 12% Odmiana: Pszenica ozima Symetria Powierzchnia uprawy: 14 ha
Stanowisko: IIIa - III b Przedplon: burak
System uprawy: bezorkowy
Nawożenie: 300 kg saletromag, 200 kg saletra, 100 kg saletra
PROCAM
Producent: Gospodarstwo Rolne Patryk Kraszewski z miejscowości Kraszewo Czarne, woj. mazowieckie
Wynik: 12,747 t/ha pszenicy ozimej
Odmiana: Chevignon to nowa odmiana rekomendowana przez agronomów PROCAM zarejestrowana w Polsce w 2022 roku. Jest to odmiana najchętniej wybierana do siewu spośród pszenic ozimych, w takich krajach jak Niemcy czy Francja. Chevignon potwierdza swoją przydatność także w Polsce ponieważ łączy w sobie bardzo wysokie plony ziarna z wysoką jego jakością (grupa A).
Agrii Polska
Producent: Karol Bąk z miejscowości Roskosz koło Białej Podlaskiej
Wynik: 12,472 tony jęczmienia ozimego
Odmiana: Aleksandra - dwurzędowa, które posiada zdecydowanie lepsze od odmian wielorzędowych parametry jakościowe ziarna - gęstość oraz masę tysiąca nasion
CHEMIROL
Producent: Gospodarstwo Rolne Bogdan Stopyra z miejscowości Tuczempy, woj. podkarpackie
Wynik: 6,904 t/ha przy wilgotności 8,9%
Odmiana: rzepak ozimy LG Aviron, obsada 38 roślin na m2. Jest to odmiana mieszańcowa o szybkim rozwoju jesiennym. Cechuje się stabilnym, wysokim plonem, bardzo dobrą zimotrwałością oraz odpornością na wyleganie.
Stanowisko: klasa II-IIIa
Przedplon: pszenica ozima
System uprawy: orka 1x na 4 lata, pozostałe lata uprawa bezorkowa, rzepak uprawiany bezorkowo. Do uprawy użyto kultywator do głębokiego spulchniania gleby. Siew został wykonany w dniu 25.08 siewnikiem punktowym, który był połączony z broną wirnikową.
Nawożenie: Przedsiewnie zastosowano nawożenie mineralne w przeliczeniu na czysty składnik: 29 kg N/ha, 92 kg P2O5/ha, 152 kg K2O/ha, 21 kg MgO/kg, 44 kg SO3 /ha, 48 kg CaO/ha. Na podkreślenie zasługuje fakt, że cała uprawa została objęta zabiegiem BlueN®. Rekordowa uprawa była prowadzona cały sezon według autorskich technologii ochrony i odżywienia „Idę po Rekord” dostarczanych przez Grupę Chemirol.
Saatbau
Producent: Rafał Myczewski, Kadłubiec, pow. strzelecki, woj. Opolskie. Gospodaruje na areale 300 hektarów, glebach różnych klas i mozaikowatych. Uprawia pszenicę, jęczmień, żyto, rzepak, kukurydzę i od tego roku soję. Uprawa: pszenica oścista APEXUS - to elitarna odmiana pszenicy ozimej ościstej nowej generacji. Wyróżnia się bardzo wysoką zimotrwałością (5,5), a także wczesnością i wysoką tolerancję na okresowe niedobory wody. Posiada sztywne źdźbła, co chroni przed wyleganiem do samych zbiorów. Dobra zdrowotność liści gwarantuje utrzymanie zdrowego łanu w warunkach intensywnych opadów.
Plon: 8,8 t/ha przy znakomitych parametrach jakościowych.
Stanowisko: gleba klasy IVb i V.
Przedplon: jęczmień
Nawożenie: przedsiewnie gnojowica i na wiosnę azot 170 kg/ha w czystym składniku.
Powierzchnia uprawy: 20 ha
Czytaj także:
Jak sypały zboża i rzepaki? [PODSUMOWANIE ŻNIW 2023]
- Tagi:
- rekordy w plonowaniu
- 2023