Przymrozki. Komisje oszacują szkody?
Zagrożone uprawy rzepaku oraz plantacje krzewów i drzew owocowych. Czy w dobie szalejącego koronawirusa komisje wyjdą w pola?
Problem braku przepisów regulujących pracę komisji szacujących straty w uprawach zauważył Wielkopolska Izba Rolnicza. W jej opinii niekorzystne dla wegetacji roślin zjawiska pogodowe oraz wprowadzony w Polsce stan epidemii wymagają nowego podejścia do kwestii szacowania szkód na polach i w sadach.
- Informuję o zagrożeniu upraw roślin ozimych, szczególnie rzepaku, wywołanym dużymi spadkami temperatury powietrza, sięgającymi w niektórych rejonach województwa nocą nawet do - 8°C przy gruncie. Wystąpienie tak niskich temperatur jest szczególnie niebezpieczne dla rozhartowanych po łagodnej zimie plantacji rzepaku, które weszły już w okres intensywnego wzrostu - zaznaczył Piotr Walkowski, prezes WIR.
To nie wszystko. Wiosenne przymrozki negatywnie wpłyną na plony leszczyny, moreli, brzoskwiń, wiśni, borówki amerykańskiej i porzeczek. Poważne szkody mogą wystąpić także w znajdujących się w okresie wschodów zbożach jarych.
- Skutki wystąpienia niskich temperatur powietrza dodatkowo potęgowane są przez braki wody w wierzchniej warstwie gleby oraz silne wiatry wywołujące zjawiska erozyjne, na skutek których delikatne tkanki młodych roślin uszkadzane są mechanicznie przez przemieszczające się cząsteczki gleby - podał Piotr Walkowski z WIR.
Należy się więc spodziewać, że rolnicy, których uprawy zostaną uszkodzone, będą zgłaszać do urzędów gmin wystąpienie szkód i wnioskować o ich oszacowanie przez gminne zespoły komisji klęskowej
Ze względu charakter występujących o tej porze roku szkód, na skutek których niektórzy rolnicy podejmą decyzję o dokonaniu przesiewów, oszacowanie stanu plantacji będzie musiało nastąpić bez zbędnej zwłoki. Tylko pytanie - czy komisje klęskowe będą działać tak jak dotychczas?
Zdaniem Piotra Walkowskiego należy jak najszybciej podjąć działania w kierunku stworzenia odpowiednich przepisów, które uregulowałyby funkcjonowania komisji w dobie epidemii koronawirusa.
W sprawie tej zwrócił się do wojewody wielkopolskiego. - Zwracamy się więc do pana wojewody o pilne opracowanie i rozpowszechnienie jednolitych zasad funkcjonowania komisji, by poszkodowani przez panującą aurę rolnicy nie zostali pozbawieni możliwości uzyskania należnego im wsparcia - zaznaczył w przesłanym piśmie szef WIR.