Przycinanie winorośli i leczenie drzew [VIDEO]
Kiedy i jak przyciąć winorośl?
Również w moim ogrodzie rośnie winorośl. Ma 20 lat, latem daje głęboki cień, a jesienią mieni się wszystkimi kolorami i obdarowuje słodkimi, ciemnoniebieskimi gronami. Jej przycięcie możemy wykonać dwa razy w roku: od końca lutego do połowy marca oraz od połowy lipca do połowy sierpnia. Marcin Żurek - fachowiec w dziedzinie ogrodnictwa, podpowiada kilka zasad przycinania tej rośliny:
- winorośl nie może być za gęsta,
- światło musi dochodzić do wszystkich miejsc, aby zapobiec wystąpieniu grzybów,
- pędy nie mogą być długie, zostawiamy je na 2-3 oczka,
- w okresie lipca i sierpnia obcina się lub odłamuje świeże pędy na długość 1-2 oczek nad owocem,
- jeżeli chcemy za 4-5 lat odmłodzić winorośl, należy zostawić 2-3 pędy odrastające przy korzeniu.
Jak smaczne może być winogrono z naszej szerokości geograficznej, wie wielu ogrodników. Nie tylko smaczne, ale i zdrowe, bo bez oprysków.
Wapnować czy nie?
Zdaniem Marcina Żurka wapnowanie, czy inaczej bielenie drzew, jest godnym polecenia, a to dlatego że:
- jest zabiegiem profilaktycznym,
- zabezpiecza drzewa przed zbytnim nagrzaniem się,
- zapobiega zbyt wczesnemu puszczaniu przez roślinę soków, co jest bardzo ważne przy ewentualnych przymrozkach w kwietniu lub maju i chroni przed niebezpieczeństwem przemarznięcia,
- zapobiega przedostaniu się niektórych szkodników na roślinę lub do jej środka np. korników.
Bielenie drzew możemy wykonać w dwóch terminach: koniec listopada do połowy grudnia lub na przełomie stycznia i lutego. Jeśli pień nam na to pozwala, wapnowanie wykonujemy do wysokości 1,5 do 2 metrów. Przed samym wapnowaniem usuwamy sztywnym pędzlem lub miękką szczotką luźne fragmenty kory, po czym malujemy lub opryskujemy pień wapnem ogrodniczym.
Leczenie drzew
Zmiany chorobowe drzew możemy zauważyć przede wszystkim w sezonie, gdyż objawy widoczne są głównie na liściach. Do często spotykanych chorób należy:
1. Rdza gruszy - to choroba grzybowa potrzebująca dwóch żywicieli: pierwszym jest jałowiec (najczęściej sabińskiego), a drugim właśnie grusza. Na pierwszym żywicielu wytwarzany jest rdzawy, galaretowaty grzyb, którego nośniki choroby przenoszone są z wiatrem na drzewo gruszy. Na liściach zauważalne są żółto-brązowe plamy oraz wypustki pod spodem liści. Można stosować środki chemiczne, których gama jest bardzo szeroka, ale czas stosowania ich jest ograniczony: od pękania pąków kwiatowych do końca kwitnienia.
Możemy jednak sięgnąć po środki naturalne, które będziemy mogli stosować przez cały okres wegetacji co 7-14 dni. Należą do nich: gnojówka z cebuli, gnojówka z czosnku, roztwór z sody oczyszczonej. Gnojówkę najlepiej przygotować jest za każdym razem świeżą, choć nie będzie błędem, jeśli przygotujemy ją jeden raz w większej ilość i przechowamy w chłodnym miejscu.
2. Mszyce występują ostatnimi laty nagminnie i to na wszystkich gatunkach drzew. Również tutaj, podobnie jak w przypadku rdzy gruszy, możemy zastosować środki chemiczne lub przygotować we własnym zakresie roztwór gnojówki z cebuli albo pokrzywy. Zasady stosowania środków chemicznych i naturalnych są takie same, jak w przypadku rdzy gruszy.
3. Korniki - również one mogą zamieszkać w drzewie owocowym. Wydrążone przez korniki korytarze powodują próchnienie drzewa, które możemy zauważyć w postaci rdzawego pyłu wysypującego się z pnia, czy odwarstwianiu się kory. Jedyną możliwością jest zastosowanie środków owadobójczych i to najlepiej na wiosnę po kwitnieniu. W połączeniu ze środkiem owadobójczym można zastosować również pułapki ze świeżo ściętych kawałków drewna. Umieszczamy je w granicach ogrodu, aby zwabić świeżym zapachem samice i zachęcić je do składania w tych miejscach jaj. Cięcia te zbieramy i palimy na końcu sezonu letniego. Jeśli mamy to szczęście, że drzewo poradziło sobie z pozbyciem się korników samo - możemy oczyścić drzewo z martwych tkanek i pomalować je wapnem ogrodniczym lub posmarować maścią ogrodniczą, jaką stosujemy przy przycinaniu drzew.
To tylko niektóre aspekty ogrodniczej wiosny, która dopiero się zaczyna. Czeka nas jeszcze jako następne przycinanie krzewów i traw ozdobnych, a zaraz potem pielęgnacja trawnika.