Przetarg na ziemię ogłoszony przez KOWR. Kiedy licytacja?
Czynsze dzierżawne, przetargi oraz Ośrodki Produkcji Rolniczej były tematami spotkania Zarządu Izby Rolniczej w Opolu, a także Dolnośląskiej Izby Rolniczej.
Spółki dzierżawiące grunty państwowe były zobowiązane do wyłączenia 30% areału
Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi, spółki dzierżawiące grunty państwowe były zobowiązane do wyłączenia 30 procent areału.
- Nie wszyscy dzierżawcy to zrobili, a ich umowy skończyły się w ubiegłym roku lub kończą w roku bieżącym. Dla nich pojawia się możliwość utworzenia OPR-ów i zachowania gruntów. Z kolei dzierżawcy, którzy oddali grunty czują się poszkodowani. „Wielu rolników nie mogło wcześniej skorzystać z możliwości utworzenia OPR-ów i zachowania ziemi” - tłumaczy Łukasz Smolarczyk.
Izba zaproponowała by czynsze były naliczane na podstawie średniej z 2 kwartałów
Rozmawiano również o sposobach naliczania czynszów dzierżawnych. Opolska izba zaproponowała już wcześniej, by czynsze były naliczane na podstawie średniej z 2 kwartałów, co jest korzystne dla rolników.
- Od wiceministra rolnictwa dostaliśmy zapewnienie, że czynsze mają być naliczane z dwóch kwartałów. Na dzisiaj jednak nie ma takiej ustawy, która pozwalałaby dyrektorom oddziałów KOWR naliczać czynsze w ten sposób. Po raz kolejny zostało złożone zapewnienie, że pracują nad zmianą ustawy. Dopóki nie będzie tego na piśmie, uważam, że temat nie jest załatwiony - podkreśla wiceprezes IR w Opolu Łukasz Smolarczyk i dodaje - Trzeba pamiętać, że rolnictwo to system naczyń połączonych. Rolnik indywidualny, jeśli chce korzystać z funduszy, musi powiększyć gospodarstwo, a ziemi nie ma. Pojawia się błędne koło” - komentuje wiceprezes opolskiej izby.
Oddział Terenowy KOWR we Wrocławiu przed rozdysponowaniem gruntów o łącznej powierzchni około 21 tys. ha
- Dyrektor K. Matkowski poinformował zebranych, że w roku latach 2024-2025 Oddział Terenowy KOWR we Wrocławiu stoi przed ogromnym zadaniem rozdysponowania gruntów o łącznej powierzchni około 21 tysięcy hektarów - czytamy na stronie Izby Rolniczej w Opolu.
Przetargi rozpoczną się już w czerwcu - lista TUTAJ
Przeczytaj także: Większa kwota na rolnictwo 4.0
- Tagi:
- przetarg na ziemię KOWR