Znamy stawkę i limity zwrotu podatku za paliwo rolnicze w 2025 roku
Zwrot podatku akcyzowego następuje za okresy sześciomiesięczne na podstawie wniosków złożonych przez producentów rolnych do wójta, burmistrza (prezydenta miasta) wraz z fakturami albo kopiami tych faktur oraz dokumentem wydanym przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Wysokość zwrotu podatku akcyzowego dla rolników w 2025 roku
Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2025 r. stawka zwrotu ma wynieść 1,46 zł na 1 litr oleju. Wysokość dopłaty do paliwa rolniczego zatem się nie zmieni w stosunku do obecnego roku.
Co zawiera dokument z ARIMR składany razem z wnioskiem o zwrot akcyzy za paliwo?
W dokumencie z ARIMR, który stanowi załącznik do wniosku, jaki rolnik musi złożyć do gminy, jeśli ubiega się o zwrot podatku za paliwo, znajdują się informacje o liczbie świń oraz liczbie dużych jednostek przeliczeniowych (DJP) bydła, owiec, kóz i koni będących w posiadaniu producenta rolnego. Liczby te są w odniesieniu do każdej siedziby stada tego producenta, w ostatnim dniu każdego miesiąca roku poprzedzającego rok, w którym został złożony wniosek o zwrot tego podatku. Ustala się je z uwzględnieniem wartości współczynników przeliczeniowych sztuk bydła, owiec, kóz i koni na DJP na podstawie danych zawartych w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (IRZ) ARIMR.
Dofinansowanie do ciągnika z ARIMR. Kto uprawiony? Jakie musi spełnić warunki?
Na jakiej podstawie ustalany jest zwrot podatku akcyzowego dla rolników?
Zwrot podatku akcyzowego jest ustalany na podstawie powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego określonej w ewidencji gruntów i budynków, średniej rocznej liczby świń będących w posiadaniu producenta rolnego oraz średniej rocznej liczby DJP bydła, owiec, kóz i koni będącego w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku.
Kwota zwrotu podatku akcyzowego jest ustalana jako iloczyn ilości oleju napędowego zakupionego przez producenta rolnego, wynikającej z faktur VAT i stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego obowiązującej w dniu złożenia wniosku o zwrot podatku, w ramach rocznego limitu.
Limity zwrotu podatku akcyzowego dla rolników posiadających ziemię i zwierzęta
Na 2025 rok ustalono następujące limity związane ze zwrotem podatku akcyzowego za paliwo rolnicze:
- 110 litrów oleju napędowego na 1 ha użytków rolnych (UR).
- 40 litrów na 1 dużą jednostkę przeliczeniową (DJP) bydła.
- 4 litry na jedną sztukę świń
- 40 litrów na 1 DJP owiec, kóz i koni
Pula pieniędzy na zwrot podatku akcyzowego za paliwo rolnicze w 2025 roku
Jak wynika z projektu rozporządzenia, na zwrot podatku za zakup oleju napędowego w przyszłorocznym budżecie państwa przewidziano kwotę 2 mld zł. Taka suma, w ramach zwrotu podatku za olej napędowy do ciągników, ma wpłynąć na konta rolników w przyszłym roku.
Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2025 - terminy wypłaty zwrotu
W jakich okresach rolnicy będą mogli liczyć na zwrot podatku w roku 2025?
Od 1 do 30 kwietnia – dla wniosków złożonych między 1 a 29 lutego.
Od 1 do 31 października – dla wniosków złożonych od 1 do 31 sierpnia.
Istotne jest to, że decyzje o zwrocie są wydawane w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Jak przekonują rolnicy, to wsparcie jest istotnym zastrzykiem gotówki, pomagającym zmniejszyć koszty produkcji. Warto zatem pamiętać o terminach i wszystkich dokumentach, jakie należy złożyć podczas ubiegania się o dofinansowanie.
Ile ha oraz DJP zostanie objętych zwrotem podatku akcyzowego?
Przewiduje się, że powierzchnia użytków rolnych, do której producenci rolni będą ubiegać się w 2025 r. o zwrot podatku akcyzowego, nie powinna przekroczyć 90% powierzchni użytków rolnych objętych systemem jednolitych płatności obszarowych. Jednocześnie zwrot podatku akcyzowego dotyczyłby:
ok. 6,5 mln DJP bydła,
ok. 260 tys. DJP owiec,
ok. 62 tys. DJP kóz,
ok. 285 tys. DJP koni
ok. 9,6 mln szt. świń.