Zakładanie spółdzielni rolników będzie łatwiejsze? Jest projekt ustawy
Projekt o zmianie ustawy o spółdzielniach rolników został zaprezentowany jeszcze w lutym tego roku przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości.
Spółdzielnie rolników w Polsce
Przypomnijmy: według założeń - z roku 2018, gdy stosowna ustawa wchodziła w życie - spółdzielnia rolników traktowana jest jako swoiste "przedłużenie" gospodarstwa rolnego.
Spółdzielnia miała pomóc drobnym wytwórcom wprowadzać na rynek produkty rolne i żywność pochodzące z ich gospodarstw rolnych, w tym z tzw. „małego przetwórstwa", poprzez rolniczy handel detaliczny oraz sprzedaż bezpośrednią.
Niestety, jak się okazuje, według danych KRS, od czasu uchwalenia ustawy w 2018 roku powstały jedynie... 3 spółdzielnie rolników.
Zainteresowanie jest bardzo słabe - m.in. ze względu na biurokrację oraz konieczną minimalną liczbą osób, potrzebnych do założenia spółdzielni.
Stąd projekt zmian od posłów obecnej opozycji.
Projekt o zmianie ustawy o spółdzielniach rolników
Jak zaznaczają, w głównej mierze zmiany zakładają zmniejszenie minimalnej liczby członków wymaganych dla założenia oraz funkcjonowania spółdzielni rolników.
Obecnie wspomniana liczba to minimum 10 osób. Tymczasem, według projektu zmieniającej ustawę, wystarczyłyby cztery osoby.
- Zmniejszenie minimalnej liczby rolników, którzy będą uprawnieni do tworzenia spółdzielni rolników, przyczyni się do ułatwienia tworzenia tego rodzaju podmiotów i ich upowszechnienia na polskim rynku produkcji rolnej. (...) W przypadku, gdy liczba założycieli jest zbyt duża, proces podejmowania decyzji może stać się bardziej skomplikowany i czasochłonny. Dodatkowo, mniejsza liczba rolników może ułatwić zarządzanie i koordynację działań w ramach spółdzielni. (...) Zmiana ta prowadzi również do zmniejszenia formalizmu i pozostawia decyzję o zrzeszaniu się w ręku rolników, którzy sami decydują, ilu członków powinna mieć spółdzielnia - argumentuje grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości, która zaproponowała wspomniane zmiany.
Czy wspomniany projekt zmian w ustawie jest możliwy do realizacji? Prace dopiero się rozpoczynają.
Jak na razie został skierowany do pierwszego czytania w komisjach.
CZYTAJ TAKŻE: Więcej sołtysów doczeka się specjalnego dodatku? Trwają prace nad zmianą prawa