Popularna ulga dla właścicieli domów po nowemu. Jakie zmiany w 2025 r.?
Zmiany w uldze termomodernizacyjnej zostały wprowadzone „Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Technologii z 19 grudnia 2024 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych”. Dokument wszedł w życie 1 stycznia 2025 r.
Zmiany w uldze termomodernizacyjnej obowiązujące od 2025 r. Jakich urządzeń i usług nie odliczymy?
Od 1 stycznia z wykazu urządzeń, materiałów budowlanych i usług uprawniających do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej zniknęły zakup i montaż:
- kotłów olejowych,
- kotłów gazowych,
- zbiorników na gaz,
- zbiorników na olej,
- przyłącza do sieci gazowej (przy pozostawieniu możliwości przyłączenia do sieci zasilanej biogazem lub biometanem).
Zmiana ta wynika z konieczności wprowadzenia w życie przez Polskę zapisów tzw. dyrektywy budynkowej (EPBD), zgodnie z którą od 1 stycznia 2025 r. państwa członkowskie UE nie udzielają żadnych zachęt finansowych do instalacji indywidualnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, (z wyjątkiem kotłów wybranych do inwestycji przed 2025 r.).
Oznacza to, że jeśli ktoś kupił kocioł lub zbiornik na gaz czy olej do końca 2024 r., będzie mógł jeszcze skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Zakup po tym terminie już na to nie pozwala.
Czytaj również: Zakaz używania węgla? Ważna data w 2025 roku. Jest harmonogram
Jakie nowe wydatki będzie można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?
Dzięki zmianom ulgą termomodernizacyjną został objęty zakup i montaż magazynów energii oraz magazynów ciepła wraz z infrastrukturą niezbędną do ich funkcjonowania. O nowej możliwości przypomniało kilka dni temu Ministerstwo Klimatu i Środowiska. „To dobra propozycja nie tylko dla prosumentów. Można odliczyć nawet do 53 tysięcy złotych” – powiedziała wiceministra Paulina Hennig-Kloska.
W uzasadnieniu do rozporządzenia zmieniającego wykaz urządzeń, materiałów i usług uprawniających do ulgi termomodernizacyjnej Ministerstwo Rozwoju i Technologii (które jest autorem tych przepisów) tłumaczyło, że rozwój magazynowania energii ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju OZE, w szczególności mikroinstalacji OZE. „Dalszy dynamiczny przyrost mikroinstalacji PV wymaga zapewnienia stabilnej pracy sieci elektroenergetycznych. Dzięki magazynowaniu energii gospodarstwa domowe mogą zwiększyć poziom autokonsumpcji, a tym samym ograniczyć zapotrzebowanie na energię z sieci, co przełoży się na obniżenie rachunków za energię elektryczną” – czytamy.
Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska w Polsce jest obecnie zaledwie ok. 11 tys. przydomowych magazynów energii wobec blisko 1,49 mln mikroinstalacji prosumenckich.
Czytaj też: Zmiany w dzierżawie terenów rolnych. Jakie będą nowe zasady?
Zmiany w uldze termomodernizacyjnej 2025. Jakie przepisy doprecyzowano?
W ramach zmian w rozporządzeniu ministra rozwoju i technologii dotyczącym ulgi termomodernizacyjnej doprecyzowano przepisy, które do tej pory budziły wątpliwości interpretacyjne i utrudniały jednoznaczną odpowiedź na pytanie, co można, a czego nie można odliczać. Ewentualnie powodowały, że ulgę przyznawano w sposób niezgodny z intencją ustawodawcy. Lista zmian obejmuje:
1. Doprecyzowanie przepisów dotyczących objęcia ulgą termomodernizacyjną zakupu i montażu pomp ciepła (a dokładniej – pomp powietrze-powietrze). Treść przepisów obowiązujących przed 1 stycznia 2025 r. umożliwiała odliczenie kosztów zakupu klimatyzatora z funkcją ogrzewania. „(…) w celu ograniczenia tego typu nadinterpretacji przepisów, zaproponowano w rozporządzeniu rozwiązanie, które pozostawiając możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków na zakup i montaż pompy ciepła, wprowadza dodatkowy warunek, że pompa taka jest częścią instalacji wykorzystywanej do ogrzewania pomieszczeń lub przygotowania ciepłej wody użytkowej” – czytamy w „Uzasadnieniu”.
2. Wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu systemów zarządzania energią. W załączniku do rozporządzania wskazano bezpośrednio, że koszty zakupu i montażu tego typu systemów mogą być podstawą do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.
Czytaj także: Chcesz dostać płatności dobrostanowe? Musisz spełnić bardzo ważny warunek
3. Wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku docieplenia dachów (w przepisach wskazano wprost, że wydatki na docieplenie dachu uprawniają do skorzystania z ulgi).
4. Wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu drzwi zewnętrznych. W nowej wersji rozporządzenia wskazano wprost, że zakup takich drzwi uprawnia do skorzystania z ulgi.
5. Zmiany w zapisach rozporządzenia dotyczących wydatków na wykonanie węzła cieplnego oraz przyłącza do sieci ciepłowniczej lub gazowej. W ramach tych zmian katalog usług uprawniających do ulgi termomodernizacyjnej został rozszerzony o montaż węzła cieplnego oraz wykonanie przyłącza do sieci ciepłowniczej lub sieci gazowej wykorzystującej jako źródło energii biogaz lub biometan. Jednocześnie usunięto możliwość przyłączenia do sieci gazowej, z wyłączeniem sieci zasilanych biogazem lub biometanem. Doprecyzowano też, że w ramach zakupu i montażu węzła cieplnego można rozliczyć wydatki związane z układem automatycznej regulacji pogodowej).
6. Ujednolicenie pojęć stosowanych w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków oraz rozporządzeniu MRiT o uldze termomodernizacyjnej. „W celu ujednolicenia stosowanych w przepisach pojęć i dostosowania treści rozporządzenia do pojęcia stosowanego w akcie wyższego rzędu (czyli we wspomnianej ustawie – red.), zamieniono pojęcie „osprzęt” na pojęcie „infrastruktura niezbędna do funkcjonowania” danego odnawialnego źródła energii.
Czym jest ulga termomodernizacyjna?
Ulga termomodernizacyjna to jedna z popularniejszych ulg podatkowych. Umożliwia odliczenie od dochodu wydatków na termomodernizację budynków jednorodzinnych. Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych (w przypadku małżeństwa kwota ta może wynieść 106 tys. zł). Odliczenie obejmuje wydatki na zakup materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Czyta więcej: Nowe zasady dopłat 2025. Najważniejsze zmiany, o których muszą wiedzieć rolnicy
Jeżeli dochody podatnika za dany rok były niższe od kwoty ulgi – wykazać należy ulgę w pełnej poniesionej wartości. Kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek (czyli dochodzi do przesunięcia ulgi na kolejne lata).
Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna?
Ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielom lub współwłaścicielom domów jednorodzinnych (także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej). Z ulgi mogą skorzystać zarówno osoby rozliczające się według skali podatkowej (na PIT-37, PIT-36), jak i liniowo (PIT-36L) lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28). Wydatki odlicza osoba, która je poniosła oraz jednocześnie jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku będącego w trakcie termomodernizacji. Ulgę wykazać należy w załączniku PIT/O oraz w deklaracji podatkowej – poprzez wskazanie sumy odliczeń wykazanych na PIT/O.