Rolnicy będą mogli przejść na bezrobocie? Ważne zmiany w przepisach

Ważne dla rolników zmiany wprowadza ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Została ona podpisana przez prezydenta 10 kwietnia 2025 roku i ma wejść w życie pierwszego dnia miesiąca po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Przepisy powstały w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
W jakiej sytuacji rolnik może obecnie zarejestrować się jako bezrobotny?
Dotychczasowe przepisy umożliwiają uzyskanie statusu osoby bezrobotnej tylko niektórym rolnikom. Ograniczenie stanowi powierzchnia gospodarstwa. Właściciele użytków rolnych powyżej 2 ha przeliczeniowych nie mogą korzystać ze wsparcia urzędu pracy. Stanowi to problem dla wielu rolników, którzy pracując w gospodarstwie często nie uzyskują stałych dochodów i są w trudnej sytuacji finansowej.
Czytaj też: Co oznacza służebność drogi? Ważne przepisy dla właścicieli działek
Co mają na celu nowe przepisy?
Nowe przepisy zmieniają definicję bezrobotnego i umożliwiają rejestrację w urzędzie pracy osobie, która jest właścicielem, posiadaczem samoistnym lub zależnym nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu stałej pracy jako współmałżonek lub domownik w gospodarstwie rolnym o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe.
Dzięki temu rolnicy i członkowie ich rodzin będą mogli skorzystać z różnych form pomocy oferowanych przez urzędy pracy, zdobyć nowe umiejętności i przekwalifikować się, a także uzyskać oferty zatrudnienia. Zmiana przepisów ma pomóc w walce z ukrytym bezrobociem na wsi.
Jak podkreśla ustawodawca w uzasadnieniu, rozwiązanie ma być korzystne również dla pracodawców, którzy zyskają nowe zasoby kadrowe i nie będą musieli szukać pracowników z zagranicy.
Status bezrobotnego a ubezpieczenie rolnika
Nowe przepisy umożliwią większej liczbie rolników uzyskanie statusu bezrobotnego i zasiłku dla bezrobotnych. Osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w ZUS. Osoby takie nie będą spełniać warunków do ubezpieczenia społecznego rolników w tym okresie.