Pojazdy rolnicze: Które można prowadzić mając prawo jazdy kat. B?

Prawo jazdy kategorii B pozwala kierować nie tylko samochodem osobowym, ale również m.in. ciągnikiem. Osoba, która je posiada, nie musi więc często ubiegać się o prawo jazdy kategorii T.
Prawo jazdy kategorii B: Jakimi pojazdami można kierować?
Przepisy dotyczące uprawnień wymaganych do kierowania poszczególnymi pojazdami określa ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.
Zgodnie z jej art. 6 ust. 1 pkt 6, prawo jazdy kategorii B „[…] stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania”:
- pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla;
- zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w pierwszym podpunkcie, oraz z przyczepy lekkiej;
- zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w pierwszym podpunkcie, oraz z przyczepy innej niż lekka, pod warunkiem, że łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem, że zespołem tych pojazdów „[…] którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy”;
- pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM, czyli motorowerem i czterokołowcem lekkim.
Wspomniane wyżej pojazdy można prowadzić posiadając prawo jazdy kategorii B nie tylko na terenie Polski, ale również poza jej granicami.
Czytaj też: Nawet 200 tys. zł dopłaty. Z jakich dotacji można skorzystać na zakup ciągnika?
Prawo jazdy kategorii B: Uprawnia na terenie Polski do kierowania tymi pojazdami
Jak wynika z art. 6 ust. 3 ustawy o kierujących pojazdami, posiadanie prawa jazdy kategorii B uprawnia dodatkowo – jednak już wyłącznie na terytorium Polski – do kierowania:
- ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przyczepy lekkiej;
- „motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3 , mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg, lub motocyklem trójkołowym, pod warunkiem że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat”;
- „pojazdem samochodowym zasilanym paliwami alternatywnymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz nieprzekraczającej 4250 kg, jeżeli przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 t wynika z zastosowania paliw alternatywnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, a informacja o tym przekroczeniu jest odnotowana w dowodzie rejestracyjnym, pod warunkiem że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 2 lat”.
Powyższe przepisy oznaczają, że każda osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B może na terenie kraju kierować nie tylko ciągnikiem rolniczym, ale także np. kombajnem, który jest pojazdem wolnobieżnym.
Możliwość kierowania ciągnikiem lub kombajnem przez osobę posiadającą prawo jazdy kategorii B czasami prowadzi, jak zauważają eksperci, do wielu niebezpiecznych sytuacji na drogach. Niejednokrotnie dochodzi do tragicznych w skutkach wypadków. Ich przyczyny związane są z brakiem umiejętności prowadzenia tego typu ogromnych pojazdów, a także ich złym oznakowaniem czy oświetleniem. Ponadto zdarza się, że osoba kierująca takim pojazdem na czas poruszania się nim po drodze publicznej nie demontuje lub nie składa wystających z niego elementów wyposażenia.
Prawo jazdy kategorii T: Do czego uprawnia i jak je uzyskać?
Jak wynika z ustawy o kierujących pojazdami, prawo jazdy kategorii T uprawnia do kierowania:
- ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
- zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami);
- pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM, czyli motorowerem i czterokołowcem lekkim.
Aby uzyskać prawo jazdy kategorii T należy najpierw ukończyć szkolenie popularne nazywane kursem prawa jazdy, które obejmuje łącznie 50 godzin zajęć, w tym 30 godzin teorii i 20 godzin praktyki. Następnie trzeba zdać egzamin państwowy w jednym z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Egzamin ten składa się z części teoretycznej i praktycznej. Ta druga polega na wykonaniu określonych zadań na placu manewrowym oraz w ruchu drogowym. Do egzaminu na prawo jazdy kategorii T można przystąpić już mając ukończone 16 lat. Jednak w przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest pisemna zgoda rodziców lub opiekunów.
Czytaj też: Jaką emeryturę z KRUS dostanie rolnik po 25, 30 i 40 latach pracy? Aktualne kwoty