Obowiązkowy rejestr psów i kotów. Będą kontrole. Mogą nałożyć grzywnę
KROPiK – kolejna baza danych w ARIMR
Obowiązkową identyfikację i rejestrację psów oraz kotów chce wprowadzić w najbliższym czasie rząd. Dame ma gromadzić ARIMR. Projekt ustawy określający zasady tworzenia i działania tzw. Krajowego Rejestru Oznakowania Psów i Kotów opublikowano wczoraj na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
„Wprowadzenie obowiązkowej identyfikacji i rejestracji psów i kotów ma na celu umożliwienie wykorzystania w polskim porządku prawnym najbardziej skutecznego narzędzia w walce ze zjawiskiem bezdomności psów i kotów, jakim jest obowiązkowa elektroniczna identyfikacja tych zwierząt” – czytamy w dokumencie.
Krajowy Rejestr Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK) prowadzony ma być w systemie teleinformatycznym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
Będą kontrole policji w gospodarstwach
Kontrolę oznakowania i rejestracji psów i kotów będą mogli przeprowadzić funkcjonariusze policji, straży miejskiej i Inspekcji Weterynaryjnej.
Mandaty karne będą mogli nakładać nawet lekarze weterynarii?
Na tych, którzy nie zgłoszą swoich zwierząt do ARIMR – mogą spaść kary grzywny w ramach wykroczeń. Ale, jak dalej informuje KPRM, nie wyklucza się także mandatów karnych, które będą mogli nakładać inspektorzy weterynarii. Oni również będą odpowiedzialni za rejestrację zwierząt w KROPiK.
Jakie dane będzie gromadził KROPiK?
„KROPiK będzie gromadził podstawowe dane umożliwiające identyfikację zarejestrowanego psa lub kota oraz dane identyfikujące właściciela zwierzęcia. (…) KROPiK będzie zapewniał nieodpłatny dostęp do danych, w tym możliwość ich przeszukiwania lekarzom weterynarii, gminom, policji, straży gminnej (miejskiej), prokuraturze, sądom oraz Inspekcji Weterynaryjnej – w zakresie niezbędnym do realizacji ich ustawowych zadań oraz w celu umożliwienia kontaktu z właścicielem psa lub kota, w szczególności w przypadku wyłapania zagubionego zwierzęcia” – czytamy na stronach KPRM.
Właściciele zwierząt mają mieć dostęp do rejestru przez aplikację mObywatel.
To spowoduje, że właścicielom psów i kotów będzie łatwiej aktualizować dane o zwierzęciu z poziomu aplikacji, śledzić terminy wizyty u weterynarza czy przypomnienia o obowiązkowych szczepieniach. Będzie tam można także szybko zgłosić zagubienie lub znalezienie zwierzęcia.
Terminy zgłoszeń psów i kotów
Rejestracji psa trzeba będzie dokonać nie później niż podczas pierwszego obowiązkowego ochronnego szczepienia przeciwko wściekliźnie, a kota nie później niż przed ukończeniem 12. miesiąca życia.
Jakich zwierząt ma dotyczyć rejestracja?
Obligatoryjnie rejestrować w KROPiK trzeba będzie wszystkie psy urodzone po wdrożeniu systemu oraz psy i koty, w tym urodzone przed tą datą, jeżeli zostały wprowadzone do obrotu lub zostały przyjęte do schroniska dla zwierząt. Projektowana ustawa wprowadza identyfikację i rejestrację fakultatywnie – również innych psów i kotów na wniosek właściciela.
System rejestracji psów i kotów zacznie obowiązywać jeszcze w tym roku?
Kiedy przepisy miałyby wejść w życie? Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów, za którego opracowanie odpowiada Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), to IV kwartał 2024 r
Do utworzenia takiej bazy danych nasz kraj jest zobligowany?
Co ciekawe, obecnie na forum Grupy Roboczej Rady ds. Zwierząt i Zagadnień Weterynaryjnych (Dobrostan Zwierząt) toczą się prace nad projektem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie dobrostanu psów i kotów oraz ich identyfikowalności.
Projekt ten przewiduje:
1) obowiązek oznakowania transponderem podskórnym wszystkich psów i kotów oraz obowiązek ich zarejestrowania w krajowej bazie danych, zanim zostaną dostarczone na rynek wewnętrzny;
2) utworzenie interoperacyjnych krajowych baz danych oznakowanych psów i kotów.
„W związku z powyższym Polska jako państwo członkowskie Unii Europejskiej będzie zobowiązana do utworzenia krajowej bazy danych spełniającej wymogi techniczne określone w tym rozporządzeniu” – podaje KPRM.
Czytaj także: Pogoda na najbliższy weekend 13-15 września: silne deszcze, ryzyko podtopień i powodzi