Obowiązek budowy płyty obornikowej. Będą nowe terminy i umorzenia dla rolników

Przypomnijmy: teoretycznie wraz z końcem minionego roku upływał termin, w którym rolnicy powinni dostosować swoje gospodarstwo do zasad ujętych w tzw. "programie azotanowym".
Obowiązek budowy płyty obornikowej. Czas minął dla mniejszych gospodarstw
Większe gospodarstwa - powyżej 210 DJP - musiały spełnić wspomniany obowiązek jeszcze wcześniej.
Sprawa była jednak "paląca" dla tych mniejszych - prowadzących chów lub hodowlę w liczbie mniejszej lub równej 210 DJP.
Obowiązek posiadania płyty obornikowej. Będą zmiany w przepisach
Tymczasem mijają kolejne miesiące 2025 roku - i cała sprawa mocno niepokoi rolników, którzy nie byli w stanie tego obowiązku wypełnić.
Co z karami? Co z tymi, którzy mogą mieć wszczęte postępowania?
Okazuje się, że ministerstwo pracuje nad przepisami, które oddalą nieco w czasie wspomniany obowiązek.
W rządowym wykazie prac legislacyjnych znalazł się bowiem niedawno punkt dotyczący "projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przechowywania nawozów naturalnych".
Co konkretnie zakłada?
Obowiązek płyty obornikowej w ramach zasad ujętych w programie azotanowym. Będą nowe terminy dla rolników
Najważniejsza zmiana - dotyczy przesunięcia terminów. Najwięcej czasu zyskają małe gospodarstwa.
Odpowiednio będą to:
- koniec 2027 roku - dla gospodarstw z liczbą mniejszą lub równą 20 DJP
- koniec 2025 roku - dla gospodarstw w liczbie większej niż 20 DJP jednak nie większej niż 210 DJP
Wspomniane zmiany wprost są opisane w projekcie planowanych zmian:
- Proponowana ustawa wprowadza szczególne rozwiązania w zakresie przechowywania nawozów naturalnych polegające na wydłużenia terminu na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do końca 2027 r. dla podmiotów prowadzących chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej lub równej 20 DJP oraz do końca 2025 r. dla podmiotów prowadzących chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie większej niż 20 DJP jednak nie większej niż 210 DJP - czytamy w opisie planowanego projektu.
Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przechowywania nawozów naturalnych. Będą umorzenia dla rolników
To nie koniec planowanych zmian. Ustawa zakłada także umorzenie wszczętych postępowań.
Poniżej lista planowanych zmian (za opisem projektu, jaki został zawarty w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów):
- wydłużenie o 3 lata terminu na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych przez podmioty posiadające do 20 DJP (do końca 2027)
- wydłużenie o rok terminu na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych przez podmioty posiadające powyżej 20 do 210 DJP (do końca 2025)
- zgłoszenie przez rolników do MRiRW przez udostępniony formularz informacji o potrzebie wydłużenia terminu na dostosowanie w terminach nie dłuższych niż ww.;
- umorzenie postępowań wszczętych na podstawie art. 109 ust. 1 ustawy – Prawo wodne, dotyczących przechowywania od dnia 1 stycznia 2025 r. przez podmioty prowadzące chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej lub równej 210 DJP nawozów naturalnych niezgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy – Prawo wodne, i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, jeżeli te podmioty dokonają zgłoszenia we wskazanym terminie;
- uproszczenie procedur administracyjnych związanych z budową miejsc do przechowywania nawozów naturalnych wynikających z ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1130, z późn. zm.).;
- przekazanie informacji o podmiotach, które złożyły zgłoszenie potrzeby dłuższego czasu na dostosowanie, instytucjom, które prowadzą kontrole przestrzegania wymagań w zakresie realizacji wymogów dyrektywy azotanowej.
Obowiązek posiadania płyty obornikowej. Nie będzie konieczna decyzja o warunkach zabudowy?
To nie koniec. Proponowana ustawa wprowadza również szczególne rozwiązania w zakresie realizowania inwestycji polegających na budowie odpowiednich miejsc do przechowywania nawozów naturalnych w gospodarstwach rolnych.
- Proponuje się, aby nie było wymagane uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w odniesieniu do budowy obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej: płyt do składowania obornika; szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę - czytamy wprost w projekcie ustawy.
Jak dodają rządzący, proponowane rozwiązania, w tym uproszczenie wprowadzonych w ostatnich latach procedur pozwolą na szybsze i sprawniejsze realizowanie inwestycji budowlanych w gospodarstwach rolnych oraz wpłyną pozytywnie na ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.
Planowane przyjęcie projektu do prac Rady Ministrów to drugi kwartał 2025.