Kiedy można odstrzelić wilka? Ministerstwo odpowiada rolnikom
Resort rolnictwa odpowiedział niedawno na alarmujące sygnały, jakie spływają od rolników w sprawie wilków, które zagryzają zwierzęta hodowlane.
Rolnicy alarmują o atakach wilków
Przypomnijmy: o sprawie piszemy na naszych łamach od dawna - bo od dawna mówią o niej sami gospodarze. Problem jest naprawdę poważny.
CZYTAJ TAKŻE: Rolnicy alarmują: wilki atakują zwierzęta hodowlane. Straty są ogromne [WIDEO]
Niedawno - w imieniu rolników - o kwestię zajęcia się wspomnianą sprawą - choćby poprzez regulację populacji wilków - wystąpiła do ministerstwa rolnictwa Małopolska Izba Rolnicza. Przedstawiciele MIR podkreślają, że zwiększająca się liczebność wilka i ich podchodzenie w rejon siedzib ludzkich zagraża ludziom oraz zwierzętom utrzymywanym w gospodarstwach.
Ministerstwo rolnictwa w sprawie redukcji populacji wilka
Jak twierdzi resort, problem szkód wyrządzanych w gospodarstwach rolnych przez wilki jest dostrzegany w ministerstwie. Zaznacza jednak przy tym, że kompetencje - w sprawie np. ochrony gatunkowej - należą już do Ministra Klimatu i Środowiska.
- Wszelkie informacje do nas docierające są wnikliwie analizowane. Przepisy w zakresie objęcia danego gatunku ochroną gatunkową, a tym samym wiążących się z tym zakazów bądź też możliwości wydania od nich odstępstw oraz przepisy pozwalające na wypłatę odpowiednich odszkodowań, uregulowane zostały w ustawie o ochronie przyrody i zgodnie z ustawą o działach administracji rządowej znajdują się w kompetencjach Ministra Klimatu i Środowiska - czytamy w odpowiedzi ministerstwa rolnictwa na postulaty przekazane przez MIR.
Wilk pod ścisłą ochroną, ale... Są pewne wyjątki w polskim prawie. Kiedy można go płoszyć, przemieszczać, a nawet zabić?
Resort rolnictwa przyznaje jednak, że choć wilk objęty jest dziś ścisłą ochroną gatunkową (na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt) to obowiązujące obecnie przepisy prawa przewidują możliwość podjęcia działań przeciwdziałających zagrożeniu powodowanemu przez ten gatunek.
- Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody, możliwe jest uzyskanie zezwolenia na odstępstwo od zakazów wobec osobników tego gatunku, w celu wyeliminowania powodowanego zagrożenia np. na umyślne płoszenie, umyślne przemieszczanie z miejsc regularnego przebywania w inne miejsce czy zabijanie. Zezwolenia wydawane są przez właściwego miejscowo regionalnego dyrektora ochrony środowiska (w zakresie umyślnego płoszenia i przemieszczania), Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (w zakresie umyślnego zabijania) oraz Ministra Klimatu i Środowiska (w przypadku, gdy czynności mają być wykonane na terenie parku narodowego) - informują przedstawiciele ministerstwa rolnictwa.
Przypomnijmy: już wcześniej dyskutowano w Unii Europejskiej - by zmniejszyć "status" wilka w Europie.
CZYTAJ TAKŻE: Wilki nie będą ściśle chronione? Czy w Unii zmienią przepisy odnośnie polowań?
Ostatecznie, jak pisaliśmy w grudniu, Stały Komitet Konwencji Berneńskiej przegłosował poprawkę, o którą wnioskowała Unia Europejska, i którą poparła Polska, która ma wejść w życie za ok. 2 miesiące. Zgodnie nią wilki w Polsce i w Europie nie będą już gatunkiem ściśle chronionym, a jedynie chronionym. Otwiera to drogę do regulacji ich populacji.
CZYTAJ WIĘCEJ: Zmiany w ochronie wilków. Ta wiadomość ucieszy rolników
Co z odszkodowaniami za straty spowodowane przez wilki?
Co z kolei z odszkodownami - za straty, jakie ponoszą rolnicy z powodu wilków?
- Odnosząc się do kwestii wysokości odszkodowań, pragniemy podkreślić, że w obecnym stanie prawnym, na podstawie art. 126 ust. 2 ustawy o ochronie przyrody, Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie i bobry, jednak odpowiedzialność ta nie obejmuje utraconych korzyści. Podobne podejście funkcjonuje w innych krajach Unii Europejskiej, gdzie wysokość wypłacanych odszkodowań służy tylko pokryciu wyrządzonych szkód - odpowiada jedynie resort rolnictwa.
CZYTAJ TAKŻE: Wzrastają szkody spowodowane przez wilki. Ile wypłacano odszkodowań rolnikom?
Sam resort podkreśla przy tym, że "popiera wszelkie działania na poziomie krajowym i unijnym mające na celu ograniczenie zagrożenia dla ludzi i szkód powodowanych przez wilki na obszarach wiejskich".
I zapowiada dalsze prace - z resortem klimatu i środowiska - odnośnie odszkodowań
- Współpracujemy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska w celu wypracowania jak najlepszych rozwiązań przeciwdziałania szkodom wyrządzanym przez zwierzęta chronione i uregulowania kwestii wypłaty adekwatnych odszkodowań - czytamy w piśmie wysłanym do Małopolskiej Izby Rolniczej, w odpowiedzi na zgłoszone przez rolników postulaty.
Ile jest wilków w Polsce? Ile w Europie?
Przypomnijmy: w Polsce, jak podaje GUS, jest obecnie ok. 4,3 tys. wilków. Tymczasem, według źródeł europejskich, które podaje m.in. portal france24.com, w 2023 r. krajach Unii Europejskiej populację wilków szacowano na ponad 20,3 tys. zwierząt.