Działkowcy boją się o ROD. Chodzi o zapisy w nowej specustawie

Mowa o projekcie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji strategicznych oraz kluczowych inwestycji w zakresie potrzeb obronności państwa i bezpieczeństwa publicznego.
Specustawa w sprawie obronności: Jakie zmiany czekają ROD?
Jej projektem ma już wkrótce zająć się Sejm. Jeśli wejdzie w życie, działkowców czekają spore zmiany. W przypadku kiedy odnośnie do danego ROD podjęta zostanie decyzja o realizacji na jego terenie strategicznej inwestycji w zakresie obronności państwa, nie będzie stosowana część przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Mowa dokładnie o art. 18-24.
Działkowcom ograniczone zostanie prawo do rekompensaty?
„Rzeczpospolita” zwraca uwagę na art. 21 ust. 2 ustawy o ROD, z którego wynika, że podmiot likwidujący dany rodzinny ogród działkowy ma obowiązek jego odtworzenia. To natomiast polega na założeniu nowego ROD wraz z urządzeniami i budynkami. Z kolei zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 wspomnianej ustawy, w takiej sytuacji działkowcy mogą ubiegać się o odszkodowanie, które ustalane jest według kosztów odtworzenia.
Natomiast w przypadku wejścia w życie specustawy w sprawie obronności sytuacja wyglądać będzie inaczej. Zlikwidowany ROD nie będzie musiał zostać odtworzony, a ponadto ograniczona zostanie wysokość odszkodowań, o które będą mogli ubiegać się działkowcy. Będą to jedynie odszkodowania, które uwzględniają stopień amortyzacji infrastruktury.
Przed takimi skutkami specustawy w sprawie obronności ostrzega cytowany przez „Rzeczpospolitą” Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców (KZ PZD) w swojej uchwale. Zwraca również uwagę na fakt, że takie rozwiązanie oznaczać może dodatkowe koszty dla działkowców związane z odtworzeniem ogrodu. Ponadto nie będą oni mogli otrzymać rekompensaty za utracone plony oraz za pomniejszenie wartości prawa do działki.
Czytaj też: Jak wojna w Ukrainie i powódź wpłynęły na sytuację rolników? Nowy raport GUS
Specustawa w sprawie obronności: PZD apeluje o zmiany
Ograniczenia, które ma wprowadzić specustawa w sprawie obronności, są – zdaniem działkowców – szersze niż te wynikające ze specustawy drogowej z 2003 roku. Ponadto mocno ingerują w nabyte przez nich prawa.
W związku z tym Eugeniusz Kondracki, prezes PZD, skierował pismo do premiera z propozycją poprawek do ustawy. Wśród nich miałaby znaleźć się m.in. gwarancja dla działkowców otrzymania odszkodowań za nasadzenia i obiekty budowlane według kosztów odtworzenia. Ponadto użytkownicy ROD mieliby otrzymać ryczałt w kwocie 10 tys. zł służący pokryciu kosztów przeprowadzki.
Jak zauważa „Rzeczpospolita”, obawy działkowców nie są bezpodstawne. Część ROD znajduje się na terenach będących w trwałym zarządzie jednostek organizacyjnych, które podlegają ministrowi obrony narodowej. To natomiast właśnie te nieruchomości podlegające MON będą prawdopodobnie jako pierwsze rozważane przy umiejscawianiu inwestycji na mocy specustawy.
Członkowie Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców popierają ogólną ideę specustawy w sprawie obronności. Podkreślają jednak, że jej wprowadzenie nie może wiązać się z rozwiązaniami, które szkodzą działkowcom i stowarzyszeniom ogrodowym. Z tego powodu wnioskują o poprawki do ustawy.
Czytaj też: KRUS podał kwoty najwyższej i najniższej emerytury rolniczej 2025. Mogą zaskoczyć
- Tagi:
- MON
- obronność
- specustawa
- ROD