Czy rolnicy powinni obawiać utraty ziemi na rzecz wojska? Jest komunikat

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ministerstwo Obrony Narodowej wydało specjalny informator, w którym określa zasady pozyskiwania ziemi pod działania programu obrony państwa.
W jaki sposób pozyskują grunty na Tarczę Wschód?
Komunikat dotyczy konkretnie Tarczy Wschód i terenów znajdujących się w pasie przygranicznym na północnym - wschodzie Polski.
W dokumencie pod nazwą „Zasady pozyskiwania nieruchomości w programie Tarcza Wschód” Ministerstwo Obrony Narodowej niejako uspokaja właścicieli ziemi, że żaden skrawek gruntów nie zostanie im odebrany przez wywłaszczenie. Program Tarcza Wschód obejmuje tereny zlokalizowane w województwach warmińsko – mazurskiego oraz podlaskim.
Jak podkreśla MON, nieruchomości na potrzeby programu Tarcza Wschód będą pozyskiwane z czterech głównych źródeł.
W pierwszej kolejności mają to być nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (KOWR), następnie działki będące w zarządzie Lasów Państwowych oraz te będące własnością jednostek samorządu terytorialnego.
- Przede wszystkim w oparciu o potencjał tych nieruchomości zakłada się budowę miejsc składowania - wyjaśnia MON.
Prywatne grunty dla wojska - tylko za zgodą i po negocjacjach cenowych
Ostatecznie może pojawić się również potrzeba pozyskania gruntówod osób prywatnych. Jednak, jak dalej tłumaczy ministerstwo, zdarzyć się tak może tylko w uzasadnionych przypadkach i za zgodą właściciela bez stosowania procedur wywłaszczeniowych.
- Ewentualne pozyskiwanie gruntów od właścicieli prywatnych będzie się odbywać na zasadzie dobrowolnej sprzedaży i negocjacji cen, z wykorzystaniem niezależnie opracowanego operatu szacunkowego - tłumaczy MON.
Co ważne, do tej pory większość pozyskanych działek pochodziła z zasobów Lasów Państwowych i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), dotychczas zanotowano jednostkowe przypadki pozyskania nieruchomości od osób prywatnych - zawsze na mocy umowy i za obopólną zgodą.
Informator wyjaśnia m.in.:
- jak wygląda proces typowania działek i ich nabywania,
- jakie są prawa i obowiązki właścicieli oraz dzierżawców gruntów,
- jakie są zasady współpracy z KOWR i Lasami Państwowymi,
- jakie będą kryteria wyboru nieruchomości i etapy ich pozyskiwania,
- w jaki sposób MON minimalizuje wpływ inwestycji na środowisko naturalne.
Rolników może zainteresować informacja, że MON nie prowadzi i nie planuje żadnej akcji masowego skupu nieruchomości, a nabywane będą wyłącznie działki niezbędne z punktu widzenia efektywności obronnej projektu.
- Cała rozbudowa „Tarczy Wschód” została zaplanowana etapowo, z harmonogramem rozłożonym na cztery lata, co pozwala na stopniowe i przemyślane pozyskiwanie potrzebnych terenów - czytamy w komunikacie MON.
Czym jest Tarcza Wschód i co zakłada?
„Tarcza Wschód” to zaplanowany na lata 2024 - 2028 projekt wzmocnienia odporności Polski na ataki i wojnę hybrydową. Powstał on w reakcji na rosyjską agresję na Ukrainę i korzysta z doświadczeń tej wojny, ale jest projektem pokojowym: ma odstraszyć potencjalnych agresorów, chronić żołnierzy i ludność cywilną, wspólnie z sojusznikami pokazać gotowość do obrony naszych granic.
Zakłada budowę pasma instalacji obronnych, w tym umocnień inżynieryjnych, zapór, punktów przeprawowych, składów materiałowych oraz systemów rozpoznania i łączności.
- Tagi:
- wojsko
- grunty rolne
- wywłaszczenia