Czy członkowie komisji ds. szacowania klęsk żywiołowych mogą być wynagradzani?
Czy ministerstwo rolnictwa planuje wprowadzić wynagrodzenie dla osób pracujących w komisji ds. szacowania klęsk żywiołowych?
Wynagrodzenie dla osób pracujących w komisji ds. szacowania klęsk żywiołowych. Są prośby
Taką kwestię poruszył niedawno w swojej interpelacji jeden z posłów KO, Konrad Frysztak.
- W ramach prowadzonego dyżuru poselskiego zgłosili się do mnie rolnicy z terenu gminy Jedlińsk, powiat radomski, którzy zwrócili mi uwagę na kwestię wynagrodzeń dla członków komisji ds. szacowania klęsk żywiołowych przy wojewodzie mazowieckim. W skład komisji mają wchodzić członkowie izb rolniczych, którzy za wykonaną pracę na rzecz wspomnianej komisji mają nie otrzymywać żadnego wynagrodzenia. Zdaniem rolników z terenu gminy Jedlińsk, wprowadzenie wynagrodzenia za wykonane zadania zachęciłoby nowe osoby do pracy na rzecz komisji. Dodatkowo rolnicy, którzy zgłosili się do mnie twierdzą, że członkowie komisji ds. szacowania klęsk żywiołowych powinni otrzymywać zwrot kosztów paliwa w ramach pracy w komisji. Ich zdaniem jest to element kluczowy w utrzymaniu dalszego, prawidłowego funkcjonowania komisji - opisuje w swojej interpelacji poseł.
I wprost pyta: czy osoby pracujące w takich komisjach mogą otrzymywać wynagrodzenie?
Komisje ds. szacowania klęsk żywiołowych. Przepisy
Jak przypomina resort rolnictwa, zasady działania komisji powoływanych ds. szacowania klęsk żywiołowych regulują przepisy ustawy z dnia 9 maja 2008 r. o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
- Na podstawie ww. przepisów komisja powoływana jest przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód, w tym suszy. Ponadto składa się co najmniej z 3 osób, w tym 1 przedstawiciela ośrodka doradztwa rolniczego oraz 1 przedstawiciela izby rolniczej, mających wykształcenie wyższe albo średnie w zakresie rolnictwa lub ekonomiki rolnictwa albo co najmniej pięcioletni staż w prowadzeniu gospodarstwa rolnego potwierdzony przez sołtysa - opisują przedstawiciele ministerstwa rolnictwa.
Co z kolei ze wspomnianą kwestią wynagrodzeń?
Wynagrodzenie za pracę członków komisji szacujących szkody powstałe w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Jest odpowiedź
- Aktualnie obowiązujące przepisy prawa nie przewidują finansowania ze środków budżetowych kosztów pracy komisji szacujących szkody powstałe w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych - odpowiada wprost wiceminister rolnictwa, Stefan Krajewski.
Jak ponadto przypomina, o przywrócenie szacowania szkód powstałych w wyniku suszy przez komisje powołane przez wojewodów wnioskowali m.in. sami przedstawiciele organizacji rolniczych w tym Izb Rolniczych oraz jednostek samorządu terytorialnego.
Summa summarum teoretycznie resort bierze pod uwagę kwestię płacenia za prace w komisji. Jest jednak pewne "ale"...
- Analizowana jest możliwość dofinansowania prac tych komisji, jednak ze względu na brak zaplanowanych środków finansowych na ten cel w budżecie państwa, może to oznaczać to uszczuplenie puli przeznaczonej na pomoc dla producentów rolnych - opisuje wiceminister rolnictwa.
Jak przypomina ponadto Stefan Krajewski, - obecnie funkcjonują przepisy, zgodnie z którymi szkody powstałe w wyniku suszy są szacowane wyłącznie za pośrednictwem aplikacji publicznej.
- Pragnę również zauważyć, że mając na względzie sytuację powtarzającej się suszy i duże obciążenie komisji powołanych przez wojewodę, które w krótkim czasie nie tylko musiały oszacować powstałe szkody, ale również sporządzić protokół oraz koszty ponoszone w związku z szacowaniem szkód przez komisji przede wszystkim powstałych w wyniku suszy rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz 1009) wprowadzono przepisy, zgodnie z którymi szkody powstałe w wyniku suszy w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich są szacowane wyłącznie za pośrednictwem aplikacji publicznej - zaznacza wiceminister rolnictwa.
CZYTAJ TAKŻE: Rolnik aktywny zawodowo a dopłaty. Szykują się zmiany
- Tagi:
- komisja
- klęska żywiołowa