Część rolników może dostać to wsparcie z ARiMR. Chodzi o 3. i 4. ratę podatku

Jak poinformował 3 kwietnia resort rolnictwa - nabór wniosków dla rolników, którzy zostali poszkodowani przez suszę, jest już pewny. Czasu jest jednak niewiele - wszystko trwać będzie do 16 kwietnia.
Rolnicy poszkodowani przez suszę mogą składać już wnioski. Zasady są inne niż wcześniej
O zasadach przyznawania pomocy suszowej - w ramach strat, jakie rolnicy ponieśli w roku 2024 - pisaliśmy niedawno szeroko.
Przypomnijmy: ze znanej wcześniej formy pomocy i stawek z poprzednich lat - skorzysta zaledwie ok. 10 tys. rolników - bo tylko tylu aplikacja wyliczyła straty na poziomie powyżej 30 proc. Zdecydowana większość - ponad 82 tys. gospodarstw - może liczyć tylko na wsparcie w wysokości 3 tys. zł na gospodarstwo - ponieważ im aplikacja wyliczyła straty od 15 do 30 proc.
Część rolników poszkodowanych przez suszę może starać się o pieniądze równe 3. i 4. racie podatku rolnego
Jak przypomina przy tym dziś ministerstwo rolnictwa, w ramach pomocy suszowej rolnicy mogą starać się także o pomoc w postaci równowartości kwoty 3. i 4. raty podatku rolnego.
Rolnicy - a w praktyce część poszkodowanych rolników - ponieważ według zasad wspomniana pomoc będzie przysługiwać tylko tym poszkodowanym producentom rolnym, u których szkody, obliczone za pomocą publicznej aplikacji, wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym z ostatnich trzech lat poprzedzających rok wystąpienia suszy.
W praktyce na wspomnianą pomoc zabezpieczono w budżecie 25 mln zł.
- Wysokość środków niezbędnych na realizację tej pomocy oszacowano, uwzględniając powierzchnię użytków rolnych w gospodarstwach rolnych, w których szkody wynoszą powyżej 30 % średniej rocznej produkcji rolnej, stawki podatku rolnego w 2024 r., tj. 224 zł/ha, oraz założenie, że ok. 40 % powierzchni upraw jest w gospodarstwach, które posiadały ubezpieczenie 50 % powierzchni upraw - można przeczytać w ocenach skutków regulacji wspomnianej pomocy.
Według założeń łączna wysokość pomocy nie może przekroczyć:
- 80 proc. kwoty obniżenia dochodu z produkcji roślinnej, obliczonego zgodnie z art. 25 ust. 8 rozporządzenia 2022/2472;
- 90 proc. kwoty obniżenia dochodu z produkcji roślinnej, obliczonego zgodnie z art. 25 ust. 8 rozporządzenia 2022/2472 – dla gospodarstw rolnych położonych na obszarach z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami określonymi w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Równowartość kwoty 3. i 4. raty podatku rolnego. Co rolnik musi dołączyć do wniosku?
Jak przypomina resort rolnictwa, do wniosku dołącza się:
- uwierzytelniony przez producenta rolnego wydruk protokołu oszacowania szkód;
- kopię polisy ubezpieczeniowej potwierdzającej zawarcie umowy ubezpieczenia upraw rolnych;
- kopię decyzji ustalającej wysokość podatku rolnego na 2024 r., o której mowa w art. 6a ust. 6 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym;
- kopie dokumentów potwierdzających wysokość otrzymanego odszkodowania z zakładu ubezpieczeń.
Średnia roczna produkcja roślinna – czym jest? Ministerstwo rolnictwa wyjaśnia
Średnia roczna produkcja roślinna jest ustalana na podstawie danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowego Instytutu Badawczego o średniej wielkości produkcji roślinnej udostępnianych przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi na stronie internetowej urzędu obsługującego tego ministra.
Do kiedy można składać wnioski do ARiMR?
- Wnioski o pomoc w ramach wymienionych programów pomocowych będzie można składać do 16 kwietnia 2025 r. na formularzu opracowanym przez ARiMR i udostępnionym na jej stronie internetowej - opisują przedstawiciele ministerstwa rolnictwa.
- Tagi:
- susza
- ARiMR
- podatek rolny