Ceny za dzierżawę ziemi. Kiedy KOWR może podwyższyć rolnikowi stawkę czynszu?
![](/media/cache/09/1b/091b1538eec3ee97f5f68a7f626665f9.jpg)
Około 70 tys. rolników w całej Polsce dzierżawi obecnie ziemię z Zasobów Skarbu Państwa (pieczę nad tymi terenami sprawuje na co dzień Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa).
Dzierżawa ziemi z KOWR. Stawki są zróżnicowane
Przypomnijmy: stawki są zróżnicowane i zależą m.in. od województwa. Niedawno na naszym portalu podawaliśmy aktualne dane odnośnie stawek czynszu dzierżawnego - z podziałem na regiony w Polsce:
Warto zaznaczyć, że temat stawek za czynsze dzierżawne często wywołuje różne emocje.
Niedawno rolnicy z woj. kujawsko-pomorskiego zaalarmowali - poprzez posłankę Agnieszkę Marię Kłopotek - o zróżnicowanych stawkach za ceny wywoławcze na dzierżawę gruntów rolnych (tej samej klasy ziemi) z państwowych zasobów w ich regionie.
- Cena ta, przy przedłużaniu dotychczasowych umów z dzierżawcami, jest niższa od ceny na grunty przeznaczone z zasobów do dzierżawy przez potencjalnych, nowych dzierżawców - opisuje, w imieniu rolników, posłanka, w jednej ze swoich interpelacji do ministerstwa rolnictwa.
I wprost prosi ministerstwo o wyjaśnienia.
Czynsze za dzierżawę ziemi KOWR. Czy nowi dzierżawcy płacą większe stawki?
Czy rzeczywiście tak jest?
Jak odpowiada wiceminister Stefan Krajewski, resort wystąpił do Centrali KOWR - by przekazała stosowne informacje w tej sprawie.
Czy rzeczywiście problem - o którym napisała w interpelacji posłanka - istnieje?
Przede wszystkim - co podkreśla na wstępie wiceminister w swojej odpowiedzi - kwestie dzierżawy regulują w Polsce odpowiednie przepisy.
- Wydzierżawienie nieruchomości rolnych wchodzących w skład ZWRSP, co do zasady następuje w drodze przetargu ofert pisemnych lub publicznego przetargu ustnego. Dzierżawcą nieruchomości zostaje oferent, który zaproponował najwyższy czynsz dzierżawny (w przetargu ustnym - licytacyjnym) lub uzyskał najwyższą ilość punktów dla przyjętych do przetargu kryteriów wyboru najkorzystniejszej oferty (w trybie przetargu ofert pisemnych) - przypomina resort rolnictwa.
I - jak podkreśla ministerstwo - na wybór najkorzystniejszej oferty w przetargu ograniczonym do rolników indywidualnych nie ma wpływu wysokość czynszu dzierżawnego za przedmiot dzierżawy.
- Czynsz w takim przetargu jest stały i obecnie ustalany jest na podstawie regulacji ww. rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 1 sierpnia 2016 r. w sprawie sposobu ustalania wysokości czynszu dzierżawnego w umowach dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Powyższe rozporządzenie jest również podstawą do ustalania czynszu wywoławczego w przetargach licytacyjnych oraz minimalnego poziomu czynszu dzierżawnego w umowach, w których ustalone są warunki na jakich następuje przedłużenie dzierżawy - informuje wiceminister rolnictwa.
Jak dodaje dalej, zgodnie z powyższym rozporządzeniem, wysokość czynszu dzierżawnego za grunty ustalana jest przy uwzględnieniu:
- rodzaju użytku,
- klasy bonitacyjnej gruntu
- okręgu podatkowego, na terenie którego znajduje się rozdysponowywana nieruchomość, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 10 grudnia 2001 r. w sprawie zaliczenia gmin oraz miast do jednego z czterech okręgów podatkowych (Dz. U. Nr 143, poz. 1614, z późn. zm.).
Ministerstwo informuje: nowy czynsz dla KOWR nie może być niższy od dotychczasowego
Ponadto ważną kwestią jest fakt, że, według obowiązujących w Polsce przepisów, nowy czynsz dzierżawny za dzierżawę nieruchomości, dla której przedłużany jest okres dzierżawy nie może być niższy od dotychczasowego.
- W związku z tym w umowach dzierżawy, w których obowiązujący czynsz jest wyższy niż wyliczony na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 1 sierpnia 2016 r. w sprawie sposobu ustalania wysokości czynszu dzierżawnego w umowach dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, wysokość czynszu pozostawiana jest bez zmian. Natomiast w sytuacji, gdy czynsz w przedłużanej umowie dzierżawy jest niższy niż czynsz wyliczony na podstawie przepisów tego rozporządzenia, jest on podnoszony do poziomu czynszu wywoławczego. Co do zasady, czynsz ustalany jest odrębnie od gruntów i odrębnie od budynków, budowli i urządzeń. Czynsz w obu tych kategoriach nie może być niższy niż czynsz dotychczasowy i nie może być niższy niż czynsz wywoławczy - tłumaczy Stefan Krajewski.
Jak dodaje wiceminister, KOWR nie ma wpływu na wysokość czynszu oferowanego przez uczestników przetargu licytacyjnego.
Kiedy KOWR może rozwiązać umowę dzierżawy?
Kiedy z kolei warunki umowy mogą się zmienić? Kiedy KOWR ma prawo rozwiązać umowę z rolnikiem?
- Jeśli po zawarciu umowy, dzierżawca nie wywiązuje się ze zobowiązań finansowych, KOWR może rozwiązać taką umowę w drodze jednostronnego oświadczenia woli - informuje wiceminister rolnictwa.
Kiedy KOWR może podwyższyć czynsz za dzierżawę ziemi?
To nie koniec, KOWR przysługuje prawo podwyższenia czynszu dzierżawy. Kiedy konkretnie?
- KOWR przysługuje prawo podwyższenia czynszu w przypadku zmiany aktualnego rozporządzenia polegającego na podwyższeniu stawek czynszu za poszczególne składniki objęte umową dzierżawy lub po upływie każdych 10 lat dzierżawy, o ile umowa została zawarta na okres dłuższy niż 10 lat - informują przedstawiciele resortu rolnictwa.
Jak dodaje wiceminister, w umowie dzierżawy KOWR zastrzega sobie prawo podwyższenia wysokości czynszu, nie więcej jednak niż do wysokości wynikającej z aktualnie obowiązującego rozporządzenia.
O nowej wysokości czynszu dzierżawca powinien zostać powiadomiony pisemnie z odpowiednim wyprzedzeniem, stosownie do postanowień umowy.
- Tagi:
- dzierżawa ziemi
- KOWR