ARiMR odrzuciła wniosek na zakup kombajnu. Pani Katarzyna odwołała się do sądu
Pani Katarzyna, która razem z mężem prowadzi gospodarstwo rolne w zachodniej Wielkopolsce, chciała kupić w 2021 roku kombajn.
Kobieta złożyła wówczas do ARiMR wniosek o dotację - chodziło o operację typu „Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych”.
Niestety, po kilku miesiącach przyszła odpowiedź odmowna...
Sytuacja stała się stresująca, jednak pani Katarzyna postanowiła zawalczyć o swoje i zwróciła się o pomoc do specjalistów - doradców z firmy Agraves.
- Już wcześniej mieliśmy okazję współpracować z Agraves przy okazji prowadzenia grupy producentów rolnych. Sama nie jestem biegła w tych wszystkich dokumentach, dlatego postanowiliśmy skorzystać ze wsparcia doradców - opowiada pani Katarzyna.
Rozpoczęły się działania, by wspomnianą dotację jednak uzyskać.
- Pani Katarzyna zgłosiła się do nas z prośbą o pomoc w pozyskaniu dotacji na realizację operacji w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej” na operację typu „Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych” - precyzuje Marcin Trębacki, specjalista działu dotacji w Agraves.
Sprawa w sądzie z ARiMR. Spór o działalność gospodarczą
Dlaczego Agencja odrzuciła wniosek? Jak wyjaśniają specjaliści z Agraves, jednym z wymogów było prowadzenie działalności gospodarczej, w postaci wykonywania usług rolniczych, co najmniej dwa lata przed złożeniem wniosku.
- Kwestią kluczową był fakt, że kilkanaście dni przed złożeniem wniosku do ARiMR, pani Katarzyna wystąpiła o dokonanie wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jednocześnie żądała, aby wspomniany wpis wykazywał, iż prowadziła działalność gospodarczą od co najmniej 2 lat, co potwierdzały przedstawione przez nią faktury - wyjaśnia Mikołaj Baum, prawnik Agraves.
I tu narodziły się wątpliwości ARiMR.
- ARiMR, w swojej interpretacji, uznała, iż pani Katarzyna nie kwalifikuje się do przyznania pomocy, gdyż wpis w CEIDG o prowadzeniu przez nią działalności nie pojawił się co najmniej 2 lata przed złożeniem wniosku. Tymczasem ustawa Prawo przedsiębiorców dopuszcza dokonanie wpisu z datą wsteczną, jeśli są dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności w danym okresie - dodaje Mikołaj Baum.
Jak wspomina pani Katarzyna, stres był spory.
- To było duże rozczarowanie i stres, że nie otrzymamy dotacji. Na szczęście Mikołaj Baum poinformował nas, że w przeszłości Agraves interweniowało już z sukcesem w podobnym przypadku, więc warto spróbować. Mieliśmy jednak obawy, że się nie uda - wspomina pani Katarzyna.
Prawnicy Agraves wygrali w sądzie z ARiMR
Prawnicy Agraves złożyli ostatecznie skargę na decyzję ARIMR do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
I ten przyznał im ostatecznie rację, nakazując Agencji ponownie rozpatrzyć wniosek pani Katarzyny.
W trakcie ponownego rozpatrywania wniosku pani Katarzyna otrzymała kilka poprawek do uzupełnienia. Ale ostatecznie, po spełnieniu tych wymogów, dostała informację o przyznaniu jej dotacji.
- Cieszymy się, że nasze działania przyniosły pozytywny efekt i ostatecznie ARiMR przyznała dotację pani Katarzynie - komentuje Marcin Trębacki.
- Sprawa pani Katarzyny pokazuje, jak istotny jest duży zespół, specjalizujący się w różnych zakresach. Dzięki współpracy naszych doradców oraz prawników mogliśmy skutecznie pomóc pani Katarzynie - dodaje Mikołaj Baum, prawnik Agraves.
Sama Wielkopolanka - także nie ukrywa zadowolenia.
- Jestem bardzo zadowolona, że tak to się zakończyło. To była dla nas duża ulga, zwłaszcza że postanowiliśmy, że i tak kupimy kombajn - niezależnie od tego, czy uda nam się otrzymać dofinansowanie - informuje pani Katarzyna.
Ile postępowań toczy się w sądach z ARiMR w roli pozwanego?
Jak wyglądają z kolei statystyki?
W ilu sprawach na przestrzeni ostatnich lat ARiMR występowała w roli strony pozwanej?
Oto dane przedstawione na początku tego roku przez władze ministerstwa rolnictwa - w odpowiedzi na interpelację poselską Jarosława Sachajko.
W okresie od 1 stycznia 2019 roku do 31 grudnia 2023 roku Agencja występowała w charakterze pozwanego łącznie w 125 postępowaniach cywilnych (z wyłączeniem spraw cywilnych nieprocesowych), w tym:
- w 2019 r. w 32 postępowaniach;
- w 2020 r. w 26 postępowaniach;
- w 2021 r. w 20 postępowaniach;
- w 2022 r. w 23 postępowaniach;
- w 2023 r. w 24 postępowaniach.
Ile postępowań cywilnych i administracyjnych aktualnie toczy się z udziałem Agencji?
Według danych przekazanych przez MRiRW w odpowiedzi na interpelację posła Sachajko, na dzień 26 stycznia 2024 r. z udziałem Agencji toczy się:
- 238 postępowań cywilnych (z wyłączeniem spraw cywilnych nieprocesowych);
- 2949 postępowań przed sądami administracyjnymi
- Tagi:
- ARiMR
- dotacja ARiMR