Przedsiębiorstwo URSUS trafiło na sprzedaż. Cena wywoławcza robi wrażenie
Przypomnijmy: w 2021 roku syndyk informował o ogłoszeniu upadłości spółki URSUS. Wcześniej firma (od roku 2018) znajdowała się w okresie restrukturyzacji.
Pisaliśmy o wszystkim na bieżąco na łamach naszego protalu:
CZYTAJ: To już koniec Ursusa. Ogłoszono upadłość spółki
Sprzedaż przedsiębiorstwa URSUS w upadłości
Teraz - jak ogłosił syndyk - przedsiębiorstwo URSUS w upadłości jest na sprzedaż.
- Przedmiotem konkursu ofert jest sprzedaż przedsiębiorstwa - w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego - URSUS S.A. w upadłości z siedzibą w Warszawie (dalej: „przedsiębiorstwo URSUS”) z wyłączeniem środków pieniężnych, jakie znajdują się w masie upadłości do dnia zawarcia umowy sprzedaży przedsiębiorstwa URSUS (włącznie z tym dniem) oraz mających wpłynąć do masy upadłości URSUS należności z tytułu prowadzonej działalności URSUS, zafakturowanych w toku postępowania upadłościowego URSUS do dnia zawarcia umowy sprzedaży przedsiębiorstwa URSUS (włącznie z tym dniem), jak również z wyłączeniem dokumentacji wytworzonej przez syndyka w toku postępowania upadłościowego URSUS - informuje w komunikacie syndyk masy upadłości URSUS S.A.
Na ile wyceniono przedsiębiorstwo URSUS?
Szczegóły - odnośnie m.in. pełnego opisu sprzedawanego mienia - dostępne są u syndyka dla zainteresowanych, jednak wcześniej trzeba podpisać umowę o zachowaniu poufności.
- Opis i oszacowanie przedsiębiorstwa URSUS z dnia 14 kwietnia 2023 roku, sporządzone przez spółkę Lege Advisors Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie wg stanu na dzień 30 września 2022 roku jest dostępne w biurze syndyka masy upadłości URSUS w Warszawie, ul. Stanisława Augusta 75, lok. 47, 03-846 Warszawa (adres e-mail: [email protected], tel. 22 639 45 55) i jest udostępniane zainteresowanym po podpisaniu umowy o zachowaniu poufności, wedle wzoru przygotowanego przez syndyka. Ponadto Opis i oszacowanie przedsiębiorstwa URSUS zostało złożone do akt postępowania upadłościowego i jest dostępne w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie XVIII Wydział Gospodarczy ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych, ul. Czerniakowska 100A, 00-454 Warszawa - informuje w komunikacie syndyk masy upadłości URSUS S.A.
Cena wywoławcza przedsiębiorstwa URSUS w upadłości wynosi: 124.535.881,82 zł (słownie: sto dwadzieścia cztery miliony pięćset trzydzieści pięć tysięcy osiemset osiemdziesiąt jeden złotych i osiemdziesiąt dwa grosze).
Kiedy odbędzie się konkurs ofert na sprzedaż przedsiębiorstwa URSUS?
Pisemne oferty składane mogą być do 12 marca 2024 roku do godziny 16.00, w biurze syndyka masy upadłości URSUS S.A. w upadłości z siedzibą w Warszawie, ul. Stanisława Augusta 75, lok. 47, 03-846 Warszawa.
Sama aukcja przeprowadzona będzie 14 marca 2024 roku, godz. 11.00.
Historia marki URSUS
Przypomnijmy: same początki URSUSA sięgają jeszcze czasów przed I wojną światową, struktura i produkcja zmieniała się i rozszerzała przez lata. Ostatecznie w 1920 r. ówczesne przedsiębiorstwo przekształcone zostało w Fabrykę Silników i Traktorów „Ursus” Sp. Akc. Pierwszy traktor zjechał z taśmy produkcyjnej dwa lata później.
Następne lata przynosiły kolejne zmiany, w 1946 r. władze państwowe podjęły decyzję o rozpoczęciu w czechowickich fabrykach produkcji ciągników rolniczych. Wówczas zespół konstruktorów Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem prof. Edwarda Habicha opracował (w oparciu o konstrukcję niemieckiego Lanz Buldoga) dokumentację ciągnika Ursus C-45. Pierwsza maszyna zjechała z taśmy montażowej w 1947 roku wprost na defiladę pierwszomajową.
W 1948 r. powstało przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Zakłady Mechaniczne „Ursus”, którego konstruktorzy w kolejnych latach prowadzili prace rozwojowe nad całkowicie polskim ciągnikiem.
W 1960 r. do seryjnej produkcji wszedł legendarny ciągnik Ursus C-325. Produkcja ciągnika Ursus C-325 wraz z jego zmodernizowanymi wersjami: C-328 od 1963 r. C-330 od 1967 r. (popularnie nazywane „trzydziestkami”) i C-335 w wersji eksportowej trwała nieprzerwanie 34 lata, tj. do 1993 r.
W 1961 r. pomiędzy Polską i Czechosłowacją podpisano umowę rządową, w wyniku której powstał Polsko-Czechosłowacki Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Ciągników (PCOBRC), a w 1965 r., ZM „Ursus” przyjęły produkcję średniego ciągnika Zetor 4011 o mocy 42 KM pod oznaczeniem Ursus C-4011. Ciągniki te, po wielokrotnych modernizacjach, jako Ursus C-355 od 1971 r., a następnie od 1976 r. jako Ursus C-360 (popularnie nazywane „sześćdziesiątkami”) - produkowano do końca 1994 r.
Według danych, w 1983 r. firma URSUS osiągnęła zdolności produkcyjne na poziomie 50 tys. ciągników rocznie. Polskie ciągniki wielokrotnie były nagradzane na polskich i zagranicznych wystawach. Zdominowały one nie tylko rodzime rolnictwo, ale również sięgnęły po zagraniczne rynki zbytu w ponad 50 krajach świata.
W latach nam obecnie bliższych i współczesnych - rozpoczęły się problemy, których finał już znamy. Od roku 2018 Przedsiębiorstwo URSUS S.A. było w restrukturyzacji, a od roku 2021 w upadłości.
ZOBACZ WIDEO:
CZYTAJ TAKŻE: Ekielski: Trzeba boleć nad tym, że nie mamy własnego producenta ciągników
- Tagi:
- URSUS S.A
- ursus
- sprzedaż ursusa