Przed suszą nie uciekniemy. Trzeba umieć oszczędzać wodę - kilka prostych porad
Woda w wiejskich gospodarstwach domowych i w gospodarstwach rolnych jest zużywana na cele bytowe i gospodarskie. Ta na cele bytowe najczęściej pochodzi z publicznych wodociągów. Występujący w ostatnich latach deficyt opadów odbił się bardzo niekorzystnie na odnawialności zasobów wód. Prognozy na przyszłość mówią o nasilaniu się tego niekorzystnego zjawiska. Powtarzające się wiosenne niedobory opadów oraz brak śnieżnych zim mogą sprawić, że zacznie przybywać gmin z niedoborami wody w wodociągach.
Wiele gospodarstw domowych i gospodarstw rolnych zależy całkowicie od własnych źródeł wody podziemnej, które w zmieniającym się klimacie i coraz bardziej deficytowym rocznym bilansie wodnym mogą borykać się z nawet długookresowymi niedoborami. Skalę narastającego kryzysu można zmniejszyć, zmieniając praktyki korzystania z wody na co dzień.
Precyzyjne nawadnianie i szara woda
Na cele gospodarskie woda zużywana jest głównie do podlewania, przygotowania roztworów substancji czynnych używanych w rolnictwie oraz pojenia zwierząt. Największe oszczędności może przynieść wprowadzenie technik precyzyjnego nawadniania z wykorzystaniem czujników wilgotności gleby i oszczędnych systemów nawadniających - takich jak nawadnianie kropelkowe. Drugim kierunkiem oszczędzania może być wykorzystanie tzw. szarej wody do niektórych zastosowań, np. spłukiwania toalet, w których nie jest niezbędne korzystanie z wody pitnej.
Zbieranie deszczówki jest ważne
Ważnym składnikiem działań oszczędnościowych jest zbieranie wody opadowej, która z powodzeniem może służyć do niektórych zastosowań zarówno w gospodarstwie domowym (po odpowiednim uzdatnieniu do zmywania naczyń czy prania), jak i w gospodarstwie rolnym (do nawodnień oraz przygotowywania cieczy roboczych).
Prysznic zamiast wanny
Kolejnym sposobem służącym oszczędzaniu wody, analogicznym do precyzyjnego nawadniania, jest oszczędne korzystanie z dostępnej wody do celów zachowania higieny osobistej i czystości - preferowanie prysznica zamiast wanny i dozowanie wody w kranach.
Drzewa wyciągają wodę z dużych głębokości dla roślin uprawnych
Według specjalistów istotnym działaniem sprzyjającym zwiększeniu retencji w krajobrazie jest zakładanie zadrzewień i zakrzewień śródpolnych, dzięki którym następuje zatrzymywanie wody deszczowej w glebie oraz zapobieganie osuszaniu terenów podmokłych, gdyż ogranicza parowanie. Najnowsze badania w zakresie upraw rolno-leśnych wskazują, że drzewa mają zdolność wydobywania wody z dużych głębokości w pobliże poziomu orno-próchnicznego, co sprzyja roślinom uprawnym o znacznie płytszym systemie korzeniowym.
Opady mniejsze niż parowanie wody
W maju w przeważającej części naszego kraju parowanie wody przekraczało 100 mm. Najwyższe wartości (135 mm) wystąpiły na wschodzie Polski, gdzie spadło zaledwie 15-20 mm deszczu. Bilans wodny w maju w całym kraju przyjmował wartości ujemne. Najwyższe niedobory wilgoci zanotowano na wschodzie kraju (sięgające -115 mm). Najmniejsze (od -55 do -40 mm) w północno-zachodniej części oraz w rejonach Sudetów i Karpat.
CZYTAJ TEŻ: Susza rolnicza w Polsce dotyczy wszystkich 16 województw i 6 upraw
- Tagi:
- niedobory
- oszczędzanie
- woda