Ziarno na strychach i placach. Zobacz ceny zbóż
Mimo iż ceny zbóż nie są niskie, rolnicy składują ziarno na strychach i placach w oczekiwaniu na wyższe ceny. Do czego to prowadzi?
Magazynowanie ziarna = wyższe ceny w sklepach?
Sytuacja, która ma miejsce na rynku zbóż, może być zapowiedzią jeszcze wyższych cen finalnych produktów spożywczych. W lipcu na portalu (TUTAJ) informowaliśmy o tym, że w magazynach zalega jeszcze ok 5 mln ton ziarna ze żniw 2021. Aktualnie dochodzą świeże zbiory, które też w większości trafiły do przechowalni. - Znam masę punktów skupu, gdzie stare zboże mają i to leży z 2021 - mówi Zbigniew Konarowski z leszczyńskiej firmy Transrol Sp. z o.o. Sp. k. skupujący zboża
- Sprzedają po 100 czy 200 ton na pokrycie jakichś kosztów, a z resztą będą czekali za lepszymi cenami. Uważam, że kwota 1600 zł/t pszenicy konsumpcyjnej, jak na ten moment, bo to już jest ok. 2 miesiące od żniw, to poziom cenowy nie jest zły - kontynuuje Zbigniew. I dodaje: - Płacą za składowanie wszędzie gdzie się da, nawet i na strychach do pełna, pod plandekami na placach. Od jednego z łódzkiego coś kupowałem, to kazał mi zabrać, bo cytuję „na placu leży”.
Według Zbigniewa Konarowskiego sytuacja będzie się pogłębiać. Rolnicy sprzedali znikomą część ziarna na pokrycie kosztów, a aktualnie oczekują na dopłaty bezpośrednie i zaliczki, w związku z czym będą mieli pieniądze na pokrycie zobowiązań finansowych.
- Wtedy śpieszyć się w ogóle nie będą ze sprzedażą. Ograniczają podaż, bo będą chcieli uzyskać lepszą cenę, a wytwórnie czy młyny będą musiały kupować towar i w związku z tym tą drogą pójdziemy w kierunku podwyższenia cen.
W odpowiednich warunkach zboże może być przechowane długo. Co jednak, gdy składowane jest w nieodpowiedni sposób?
- Przede wszystkim podstawa to odpowiednie magazynowanie. Nie może być tak, że to leży w stodole i jest wilgoć, bo na bank będą robaki. Druga rzecz to finansowo też trzeba to w jakiś sposób ogarniać. Są magazyny, gdzie są dezynfekowane, czyszczone i zboże może być składowane, tylko żeby nie było szkodnika, bo jak się dostanie szkodnik to robi dziury, zmienia się zapach. Ale czy wszyscy ci co mają zmagazynowane, kontrolują to wszystko i sprawdzają? - zastanawia się przedstawiciel Transrolu.
Aktualne ceny zbóż w skupach
Aktualnie ceny w skupach przedstawiają się następująco: za pszenicę konsumpcyjną stawki wynoszą od 1350 do 1640 zł/t, przy średniej 1490 zł/t. Tona jęczmienia skupowana jest po 1000 - 1280 zł/t, średnia to 1157 zł/t. Wzrosły ceny rzepaku. Aktualnie za jego tonę cena waha się między 2530 a 2920zł/t, przy średniej 2738 zł/t. Za kukurydzę suchą natomiast pośrednicy oferują od 1300 do 1440 zł/t. Średnia stawka wynosi 1358 zł/t. W przypadku kukurydzy mokrej z kolei rolnik może otrzymać między 780 a 870 zł/t, przy średniej 839 zł/t.