Wycinka drzew. Szykują się zmiany!
Wycięcie niektórych krzewów i drzew na własnej posesji często wymaga zezwolenia z strony odpowiedniego organu. Nowy rok niesie za sobą nowe zasady.
Największą zaletą dla składających wniosek jest złożenie go online. Taką możliwość wprowadza ustawa z 26 października 2022 r. podpisana przez Prezydenta RP, o zmianie niektórych ustaw, w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Jeżeli chodzi o złożenie wniosku oficjalnie w urzędzie bądź drogą pocztową nadal pozostaje taka opcja.
Od kiedy i gdzie można złożyć zgłoszenie o wycince?
Zgłoszenie online urzędy gminy (ze względu na miejsce zamieszkania) będą zobowiązane przyjąć od 23 stycznia 2022 r.
Natomiast wniosek mogą złożyć :
- właściciel nieruchomości
- inny posiadacz nieruchomości (na przykład dzierżawca, najemca) – jeśli ma zgodę właściciela nieruchomości
- właściciel urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej, jeżeli drzewa lub krzewy zagrażają funkcjonowaniu tych urządzeń.
Co należy zrobić przed złożeniem wniosku?
Trzeba zmierzyć obwód pnia drzewa na wysokości 5 cm. Jeśli będzie wynosić mniej niż 50 cm, to nie jest potrzebne zezwolenie – niezależne od gatunku drzewa, które chcemy wyciąć.
Niektóre gatunki drzew można usunąć bez zezwolenia – nawet gdy na wysokości 5 cm od ziemi mają większy obwód pnia. Są to:
- kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa oraz platan klonolistny - mogą mieć do 65 cm obwodu
- topola, wierzba, klon jesionolistny oraz klon srebrzysty - mogą mieć do 80 cm obwodu
Jeśli jednak będzie potrzebne zezwolenie, należy zmierzyć jeszcze obwód pnia drzewa na wysokości 130 cm. Jeśli drzewo na tej wysokości posiada kilka pni – zmierzyć obwód każdego z tych pni, a jeśli nie posiada pnia – zmierzyć obwód pnia poniżej korony drzewa.
Wycinka grubszego drzewa bez pozwolenia
Nowelizacja przepisów ustawy o Ochronie Przyrody, która ma zostać wprowadzona, będzie mieć na celu ograniczenie sytuacji, w których planowane usunięcie drzew, rosnących na prywatnych posesjach osób fizycznych i usuwanych na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą, wymaga zgłoszenia do właściwego organu, który może nie wyrazić zgody na ich usunięcie.
Planowane zmiany będą polegać na zwiększeniu 20 cm - w stosunku do obecnie obowiązujących wymiarów obwodu pnia, mierzonego na wysokość 5 cm.
Przedstawiona wyżej nowelizacja od 2023 r. (po zmianie jej przepisów) pozwoli na wycinkę drzew, których obwód pnia na wysokość 5 cm będzie przekraczać :
- do 100 cm ( na ten moment 80 cm ) - topole, wierzby, klon srebrzysty;
- do 85 cm ( na ten moment 65 cm ) - kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa, platan klonolistny;
- do 70 cm ( na ten moment 50 cm ) - pozostałe gatunki drzew.
W ich przypadku nie będzie wymagane składanie wniosku o pozwolenie na wycinkę drzew, a jedyne zgłoszenie zamiaru ich usunięcia do urzędu gminy drogą online.
Przeczytaj także: Wsparcie dla producentów grup i producentów - nabór wniosków
- Tagi:
- wnioski
- wycinka drzew
- nowe zasady