Wsparcie dla producentów grup rolnych - nabór wniosków
Nawet pół miliona złotych na rozwój grupy producenckiej.
Do 30 grudnia 2022 r. można się ubiegać o przyznanie pomocy na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”.
- Warto, bo razem można obniżyć koszty produkcji, skuteczniej negocjować z sieciami handlowymi, łatwiej jest też inwestować w infrastrukturę niezbędną do prowadzenia produkcji - zachęca do sięgnięcia po środki Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Pomoc finansowa na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” skierowana jest do nowych grup producentów rolnych, czyli tych uznanych od 1 grudnia 2021 r. na podstawie przepisów z 2000 roku. Grupy te muszą składać się z osób fizycznych i prowadzić działalność jako mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa. O dofinansowanie mogą starać się również organizacje producentów, które uzyskały status uznania na podstawie przepisów z 2004 roku.
Dofinansowanie dla grup producenckich. Kto jest wykluczony?
- Wsparcie nie jest skierowanie do producentów drobiu, wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów oraz owoców i warzyw - podaje ARiMR.
Jaki system wypłaty środków?
Beneficjenci otrzymują dofinansowanie przez pięć pierwszych lat, następujących po dacie uznania grupy producentów rolnych lub organizacji producentów. Są to roczne płatności, które wynoszą: w pierwszym roku – 10 proc. przychodów netto, w drugim roku – 9 proc., w trzecim roku – 8 proc. w czwartym roku – 7 proc., w piątym roku – 6 proc. Limit przyznawanych środków finansowych to 100 tys. euro w każdym roku pięcioletniego okresu.
Wnioski można składać od 17 listopada. Jest to już dwunasty nabór dla grup i organizacji producentów w ramach PROW 2014-2020. Do tej pory z tych środków skorzystało ponad 500 beneficjentów.
- Wspieranie grup producenckich w Polsce rozpoczęło się w roku 2000. Wówczas uruchomione zostały środki krajowe. W latach 2004-2006 grupy mogły wnioskować po raz pierwszy o środki unijne. W ramach PROW 2007-2013 miała miejsce kontynuacja wsparcia, ale zaczęły być widoczne pewne obszary nieprawidłowego funkcjonowania, które trzeba było uporządkować. W latach 2014-2020 mechanizm został uszczelniony, by nie było w nim podmiotów niepożądanych np. grup utworzonych przez 5 spółek w zarządzaniu jednej osoby fizycznej. W tej perspektywie finansowej grupy to mają być podmioty, które widzą cel funkcjonowaniu razem i mają szansę po pierwszych 5 latach utrzymać się na rynku i czerpać z tego korzyści inne niż dofinansowanie PROW - powiedział Rafał Sobczak z ARiMR w Poznaniu. Cały wywiad TUTAJ
Czytaj także: Dzierżawa ziemi na gębę. Dlaczego rolnicy nie spisują umów?