Rolnicy liczą na większe wsparcie z Unii Europejskiej
Krajowe organizacje rolnicze wyraziły w marcu swoje stanowisko na temat Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2027.
O opinię na ten temat poprosiliśmy m.in. Aleksandra Dargiewicza, prezesa Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej. Co jego zdaniem jest najważniejsze dla rolników w najbliższych latach, co może im pomóc w podtrzymaniu i rozwijaniu produkcji? Co powinien uwzględniać Plan Strategiczny, by obiecywane wsparcie okazało się realne?
PLAN STRATEGICZNY - ROZWÓJ POLSKIEGO ROLNICTWA
Plan Strategiczny jest bardzo ważny, gdyż przygotowuje perspektywę na kolejne lata, jak będzie się rozwijało polskie rolnictwo. Dotyka to również branży trzody chlewnej. Jesteśmy więc żywotnie zainteresowani, żeby te programy, ten Plan Strategiczny jak najbardziej dopasować do oczekiwań rolników, jak i producentów trzody chlewnej. Nasze stanowisko jest dosyć obszerne, ale ja chciałbym zwrócić uwagę na kilka zasadniczych rzeczy.
STRUKTURA AGRARNA
Po pierwsze mam uwagi dotyczące ekonomii. Plan Strategiczny powinien uwzględniać poprawę struktury agrarnej. Niektórzy politycy sądzą, że przy realizacji europejskiego Zielonego Ładu polska struktura rolna uzyska przewagę konkurencyjną. W moim przekonaniu jest to błędne myślenie. Dla nas ważne jest, żeby ten pakiet działań w ramach wspierania dochodów gospodarstw rolnych rozszerzyć również o zmianę struktury agrarnej powiązanej z powiększaniem gospodarstw i poprawą wydajności produkcji. Nie możemy oderwać Planu Strategicznego od podstawowych zasad ekonomii. Inaczej grozi nam katastrofa. Duże gospodarstwa, które są najbardziej predystynowane do absorbowania nowych technologii, innowacji i one właściwie prowadzą tę walkę konkurencyjną w ramach Unii i poza Unią, zostały wyeliminowane lub docenione w bardzo niewielkim stopniu, jeżeli chodzi o wsparcie z przyszłego PROW. Badania naukowe wykazały, że przy wyższym poziomie intensywności produkcji obciążenie jednostki produkcji gazami cieplarnianymi jest niższe. Uwzględnienie więc tych dużych gospodarstw w Planie Strategicznym wiąże się z osiągnięciami celów klimatycznych.