Wnioski o dopłaty unijne tylko przez Internet?
Nie będzie już papierowych wniosków o płatności bezpośrednie? Czy rolnicy są na to gotowi?
Zgodnie z unijnymi wymogami państwa członkowskie mają obowiązek systematycznego wdrażania tzw. geoprzestrzennego wniosku, zgodnie z poniższym harmonogramem:
- od 2016 r. - co najmniej 25% obszaru zatwierdzonego do płatności w roku poprzednim,
- od 2017 r. - 75%,
- od 2018 r. - 100% (tzn. obszar zatwierdzony dla wszystkich beneficjentów).
Oznacza to, że rolnicy ubiegający się o dopłaty bezpośrednie w przyszłym roku mieliby składać wnioski tylko w formie elektronicznej?
Tylko 1% rolników składało wnioski przez Internet.
E-wnioski o dopłaty bezpośrednie funkcjonują już od 2011 roku. Nie cieszą się jednak zainteresowaniem ze strony rolników.
W 2017 r. wnioski drogą elektroniczną złożyło 11 230 beneficjentów. Mając na uwadze, iż w Polsce o płatności wnioskuje ok. 1 355 mln beneficjentów, udział wniosków złożonych w postaci elektronicznej nie przekracza 1%.
Dlatego, wedlug Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR), polscy rolnicy nie są gotowi na wprowadzenie obowiązku skadania wniosków do ARiMR jedynie przez Internet. Wielu rolników nie zna się na internecie lub w ogóle nie posiada komputerów. - Przykładem może być powiat sieradzki, gdzie w 2017 roku złożono 11 045 wniosków o dopłaty bezpośrednie i tylko 80 z nich w formie elektronicznej. Zdaniem samorządu rolniczego należy rozważyć, że każdy wniosek jest inny; są przypadki prostsze ale również bardziej skomplikowane - podaje KRIR.
Dlatego zarząd KRIR wnioskował do ministerstwa rolnictwa o stopniowe wprowadzanie wniosków elektronicznych.
- Proponujemy, żeby w 2018 r. obowiązek składania wniosków w wersji elektronicznej dotyczył rolników posiadających do 10 ha, w których nie jest konieczna dywersyfikacja upraw i zapewnienie obszarów proekologicznych. Pozostali rolnicy mogliby składać wnioski na dotychczasowych zasadach w formie papierowej lub elektronicznej - zaznacza KRIR.
Czytaj także: W Modernizacji były pieniądze na wnioski, ale zabrakło czasu?
Ryszard Zaruszki, wiceminister rolnictwa poinformował, że, co prawda, na Polsce spoczywa obowiązek wprowadzenia wniosków elektronicznych, są jednak wyjątki. W przypadku, jeżeli beneficjent nie jest w stanie złożyć wniosku o przyznanie płatności z wykorzystaniem geoprzestrzennego formularza, właściwy organ zapewnia beneficjentowi:
- albo niezbędną pomoc techniczną,
- albo z góry ustalone formularze i odpowiednie materiały graficzne w formie papierowej. W tym przypadku właściwy organ przenosi informacje otrzymane od beneficjenta do geoprzestrzennego wniosku o przyznanie płatności.