Więcej pieniędzy na dobrostan i 5 ekoschematów
Dużo zmian w Krajowym Planie Strategicznym!
KPS gotowy. Podwojenie środków na dobrostan i 5 ekoschematów
Zakończyły się negocjacje pomiędzy Polską a Komisją Europejską w sprawie ostatecznego kształtu Krajowego Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 2027. Teraz przyjdzie czas na tworzenie ustaw i rozporządzeń, które wprowadzą w życie nowe założenia. Co w nim jest najistotniejsze?
- Nasz plan strategiczny na lata 2023 – 2027 został uzgodniony ze wszystkimi departamentami KE, w tym departamentem rolnictwa i ochrony środowiska – powiedział Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa na piątkowej konferencji prasowej.
Szef resorty rolnictwa dodał, że w porównaniu do pierwotnego planu, który powstał w grudniu, dokument uległ wielu zmianom.
- Ten plan, który dziś przedstawiamy wychodzi naprzeciw potrzebom rolników – powiedział Henryk Kowalczyk.
Najistotniejszą zmianą w KPS jest zmniejszenie liczby ekoschematów. Przypomnijmy, że w pierwotnej wersji miało ich być 16. Zdecydowano, by ostatecznie pozostało 5 ekoschematów. O tę redukcję wnioskowali sami rolnicy.
Jest też nowy ekoschemat - rolnictwo węglowe.
- Będzie ono składało się z kilku działań. Im więcej działań w rolnictwie węglowym rolnik wybierze, tym większą będzie miał możliwość uzyskania dopłaty – powiedział Henryk Kowalczyk.
Na ekoschematy składają się działania szczegółowe, za które rolnik stosujący je będzie otrzymywał określoną liczbę punktów. Im więcej działań zastosuje rolnik, tym większą otrzyma punktację, a co za tym idzie – większą dopłatę.
– Zasadniczym celem ekoschematów będzie prowadzenie działalności rolniczej z poszanowaniem gleby i środowiska – powiedział szef resortu rolnictwa.
Rolnictwo węglowe - nowy ekoschemat
Przykładowo nowy ekoschemat dotyczący rolnictwa węglowego będzie obejmował działania szczegółowe, takie jak opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia, zróżnicowana struktura upraw czy wymieszanie słomy z glebą. Zaś w katalogu działań ekoschematu dotyczącego dobrostanu zwierząt znajdą się m.in. zwiększenie powierzchni bytowej zwierząt o co najmniej 50 proc., dostęp do wybiegu czy późniejsze odsadzanie młodych od matki.
Wicepremier Kowalczyk zaznaczył, że są także ekoschematy dotyczące upraw roślin miododajnych, prowadzenia produkcji roślinnej w systemie zintegrowanym, retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych i biologicznej ochrony roślin. Poinformował, że one wszystkie zostaną wkrótce szczegółowo przedstawione.
- Rolnictwo ekologiczne, które było wpisane, jako ekoschemat w poprzednim planie strategicznym, teraz jest działaniem, które finansowane będzie w drugim filarze. Finansowanie się nie zmniejsza, natomiast nie będzie to w formie dopłat bezpośrednich tylko podobnie, jak to do tej pory funkcjonuje, jako element drugiego filara - wyjaśniła szef resortu rolnictwa.
Henryk Kowalczyk zaznaczył, że na większość zapisów, które znalazły się w dokumencie, KE wyraziła zgodę.
– Nasze oczekiwania dotyczące planu zostały większości spełnione. W jedynym przypadku potrzebny był kompromis. Dotyczył on zachowania okrywy glebowej na okres zimy. Komisja Europejska oczekiwała, że okrywa będzie zachowana w 100 proc., a Polska proponowała 50 proc. W wyniku kompromisu udało się uzgodnić zachowanie okrywy w 80 proc. – powiedział wicepremier Kowalczyk.
Dobrostan zwierząt - będzie więcej pieniędzy dla rolników
Warto dodać, że w Krajowym Planie Strategicznym podwyższono kwotę na tzw. dobrostan zwierząt.
- Chcemy, by ta hodowla, szczególnie w gospodarstwach rodzinnych, była kontynuowana. W ostatnich latach ilość gospodarstw hodowlanych systematycznie malała. Mam nadzieję, że program dobrostanu zwierząt będzie zachęcał do kontynuacji i zakładania nowych hodowli. Oprócz tego oczywiście są inne programy wspierające hodowle – zaznaczył Henryk Kowalczyk.
Polska jako jedna z pierwszych krajów, przedstawiła kompletny plan strategiczny po konsultacji z KE.
- Po formalnym zatwierdzeniu będziemy przystępować do prawodawstwa krajowego, wydawania ustaw, rozporządzeń po to, aby rolnicy jak najszybciej mogli uzyskać wiedzę na temat planu strategicznego, ponieważ będą musieli podejmować decyzje już o stosowaniu odpowiednich upraw czy podejmowaniu decyzji ekonomicznych - wyjaśnił Henryk Kowalczyk.
Czytaj także: Chróścikowski o planie strategicznym i założeniach Europejskiego Zielonego Ładu