Ważne terminy. Nie będziesz ich przestrzegać, dostaniesz mniej pieniędzy
Zamierzasz złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie za 2016 rok? Przeczytaj. Podpowiadamy, co zrobić, aby uniknąć błędów i otrzymać płatności w należytej wysokości.
Od 15 marca Agencja przyjmuje wnioski o przyznanie płatności obszarowych za 2016 r. Rolnicy, którzy złożą swoje dokumenty wraz z załącznikami do 16 maja, mogą liczyć na otrzymanie dopłat w należnej im wysokości. - Kto nie zdąży złożyć kompletnego wniosku w tym terminie, będzie miał jeszcze szanse zrobić to do 10 czerwca, ale wówczas za każdy roboczy dzień opóźnienia należne płatności będą pomniejszane o 1% - zaznacza Agencja. Jeśli jednak wnioskodawca pomyli się, a błąd nie będzie dotyczył płatności związanych do zwierząt oraz płatności do zachowania zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie, będzie mógł złożyć korektę albo uzupełnienie do wniosku bez żadnych konsekwencji finansowych do 31 maja. - Zmiany dokonane po tym terminie spowodują zmniejszenie należnych płatności o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia. Zmiany dokonane we wniosku lub załączniku graficznym dokonane po 10 czerwca nie będą uwzględnianie – zaznacza ARiMR.
Oni z pewnością nie dostaną dopłat bezpośrednich KLIK
Agencja przypomina także, że rolnicy, którzy posiadają co najmniej 10 ha gruntów ornych muszą stosować dywersyfikację upraw. Natomiast farmerzy mający powyżej 15 hektarów gruntów ornych dodatkowo są zobowiązani utrzymywać w gospodarstwie obszary proekologiczne (EFA). W 2016 r. obowiązuje też zakaz przekształcania tzw. cennych przyrodniczo trwałych użytków zielonych. ARiMR przypomina ponadto, że do każdej działki ewidencyjnej, na której deklarowane są działki rolne, do wniosku trzeba dołączyć załącznik graficzny z wyrysowanymi działkami rolnymi i obszarami EFA.
Jak wywiązać się obowiązku dywersyfikacji upraw?
Jeśli rolnik posiada od 10 do 30 ha gruntów ornych, musi obsiać je co najmniej 2 różnymi uprawami, przy czym główna uprawa nie może zajmować więcej niż 75% powierzchni. - Natomiast jeżeli rolnik ma więcej niż 30 ha gruntów ornych wówczas musi posiać na nich co najmniej 3 różne uprawy, przy czym główna uprawa nie może zajmować więcej niż 75% gruntów ornych, a dwie uprawy główne łącznie nie mogą zajmować więcej niż 95% powierzchni – informuje Agencja.
Czytaj także: Co zrobić, aby dostać dopłaty?
Jak wywiązać się z utrzymania obszarów EFA?
Jeśli rolnik posiada powyżej 15 ha gruntów rolnych, wówczas musi przeznaczyć 5% powierzchni na utrzymanie obszarów proekologicznych. - Zaliczają się do nich: grunty ugorowane, elementy krajobrazu (np. pomniki przyrody; oczka wodne o pow. mniejszej niż 100 m kw.; rowy), strefy buforowe, pasy gruntów wzdłuż granic lasu, zagajniki o krótkiej rotacji, obszary zalesione, międzyplony i pokrywa zielona, uprawy wiążące azot – zaznacza ARiMR.