Ubezpieczenie pojazdów - ciągników, przyczep, samochodów w gospodarstwie
Chociaż wielu rolników nie zdaje sobie sprawy, że posiadane przez nich pojazdy tworzą „flotę”, to w znaczeniu ubezpieczeniowym tak właśnie może być. Jedną z nielicznych tego typu ofert na rynku wprowadziła Concordia Polska Grupa Generali.
W Concordii flotę tworzy już 5 pojazdów, w tym samochód osobowy, którym gospodarz jeździ na zakupy i traktor z przyczepą, którym przewozi płody rolne.
ZOBACZ TEŻ - KRUS - ZASIŁEK OPIEKUŃCZY - JAKIE WARUNKI TRZEBA SPEŁNIĆ?
Ubezpieczanie pojazdów w formie floty to gwarancja niezmienności warunków
- Określenie „flota” najczęściej kojarzy się z dużą firmą i licznymi samochodami. Raczej rzadko używają go rolnicy, z pewnością nie wszyscy myślą w ten sposób o swoich pojazdach i maszynach. W rzeczywistości flotę rolnika, w rozumieniu ubezpieczenia w Concordii, tworzy grupa przynajmniej 5 pojazdów objętych ochroną ubezpieczeniową, należących do jednego ubezpieczonego. Mogą to więc być samochody osobowe, którymi gospodarz jeździ na co dzień, dostawcze i ciężarowe wykorzystywane w gospodarstwie, a także maszyny lub sprzęty rolnicze niezbędne do uprawy i transportu plonów
- zaznacza Mariusz Gilicki, dyrektor Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych w Concordii Polska Grupa Generali.
ZOBACZ TEŻ - UBEZPIECZENIE DOMU I GOSPODARSTWA - NA CO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?
W przypadku polisy Agro Flota jedna oferta obejmuje pojazdy samochodowe oraz maszyny rolnicze będące w posiadaniu rolnika lub spółki rolniczej. Ochroną może też zostać objęte również wyposażenie dodatkowe maszyny rolniczej, jak na przykład coraz częściej spotykane i wartościowe urządzenia GPS. Dla rolnika włączenie do jednej polisy wielu pojazdów to istotna korzyść, bo warunki i składki za ubezpieczenie jego samochodów i maszyn nie ulegną zmianie w okresie obowiązywania umowy generalnej. Ochrona w formie polisy flotowej to również dodatkowe zniżki, które przekładają się na niższy koszt ubezpieczenia pojazdów i maszyn rolnika.
ZOBACZ TEŻ - CO WARTO UBEZPIECZYĆ?
- Warto pamiętać, że maszyny rolnicze objęte są ochroną zarówno w trakcie przechowywania ich w obrębie gospodarstwa, jak i podczas prowadzenia prac polowych czy przejazdu z pola do domu. A właśnie w trakcie prac polowych oraz przejazdów na pole ma miejsce większość najbardziej kosztowych wypadków i awarii maszyn
- dodaje Mariusz Gilicki.
ZOBACZ TEŻ - WARTO UBEZPIECZYĆ RÓWNIEŻ TO, CO ZNAJDUJE SIĘ WEWNĄTRZ BUDYNKÓW
Pojazdów i maszyn jest u rolników coraz więcej
Tego typu polisa przeznaczona jest nie tylko dla rolników, ale dla szeroko rozumianego biznesu agro. Mogą to być także podmioty wytwarzające środki produkcji dla rolnictwa i przemysłu spożywczego; zajmujący się skupem surowców rolnych, ich przechowywaniem i transportem; hurtowym i detalicznym handlem żywnością, a także przemysłem spożywczym. Pojazdów i maszyn wykorzystywanych w takiej działalności jest w Polsce coraz więcej. Od stycznia do końca października 2020r. - wg danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) - zarejestrowano 8.316 szt. nowych ciągników. To o 1.226 szt. (17,3%) więcej w porównaniu z liczbą pojazdów zarejestrowanych w analogicznym okresie przed rokiem (7.090 szt.). To bardzo dużo, szczególnie biorąc pod uwagę, że ten rok nie był najlepszym do podejmowania długoterminowych zobowiązań ze względu na niepewność wywołaną pandemią i ostrzejsze kryteria finansowania w bankach czy u leasingodawców. Wzrost w liczbie rejestracji odnotowano także w przypadku przyczep - w 2020 roku zarejestrowano ich 5.771 szt., czyli o ¼ więcej niż przed rokiem.
ZOBACZ RÓWNIEŻ - PREZES ARiMR O PIENIĄDZACH DLA ROLNIKÓW, NIE TYLKO Z PROW
Nowa oferta Concordii odpowiada na potrzeby zmieniającej się pracy rolników. Mechanizacja ułatwia prace na roli, a ubezpieczyciel stara się ułatwiać ochronę floty będącej w posiadaniu rolników. Stąd łączenie wielu pojazdów w jednej polisie (zamiast podpisywania kilku umów oddzielnie na każdy z nich) i co najważniejsze umożliwia uzyskanie pełnej ochrony w niższej cenie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ - PRZED POŻAREM, NAWAŁNICĄ, POWODZIĄ, KRADZIEŻEM, ALE NIE TYLKO