Trwają rozmowy o przyszłości rolnictwa. Europejskie Forum Rolnicze w Jasionce

W dniach 26-27 marca W Jasionce k. Rzeszowa, w ZEN.COM Expo Centrum Wystawienniczo-Kongresowym, eksperci, decydenci i rolnicy spotkają się, by omówić wyzwania współczesnego rolnictwa, w tym politykę rolną, ochronę środowiska, innowacje technologiczne oraz zmiany społeczno-ekonomiczne.
“Chcemy, by środki z ekoschematów trafiły do rolników sprawnie”
Jako pierwszy podczas forum głos zabrał Stefan Krajewski, sekretarz stanu w MRiRW. Zaznaczył, że resort rolnictwa musiał zmodernizować pracę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wszystko po to, żeby sprawnie realizować oczekiwania rolników.
- Agencja teraz działa sprawnie, choć jeszcze nie idealnie, ale chcemy, by środki z ekoschematów trafiły do rolników sprawnie i jak najszybciej. Do tego na każdym kroku motywuję pracowników Agecji - powiedział wiceminister rolnictwa.
“Zaczynaliśmy praktycznie od zera”
Następnie swoimi spostrzeżeniami na temat nowego systemu płatności, jaki obowiązuje od 2023 r., mówi Leszek Szymański, zastępca prezesa ARiMR. - Zaczynaliśmy praktycznie od zera, ale finalnie aż 415 tys. rolników, a więc co trzeci rolnik, zawnioskowało o ekoschematy. (...) Generalnie mówił był o tym w aspekcie sukcesu. Ci rolnicy, którzy chcą się rozwijać, już w pierwszym roku z tego skorzystali ekoschematów - zaznaczył wiceszef Agencji.
“Redukcja stawek za ekoschematy to bardzo niekorzystny sygnał dla całego sektora”
Podczas dzisiejszego spotkania nie zabrakło także rolniczego spojrzenia na ekoschematy i sprawy z nimi związane. Robert Nowak, rolnik i zarazem reprezentant Krajowej Izby Rolniczej, zwrócił uwagę na to, że wielu gospodarzy zdecydował się na ekoschematy przede wszystkim po to, żeby skorzystać z dodatkowych pieniędzy - a nie po to, żeby wprowadzić dobre praktyki rolne w swoim gospodarstwie. Te bowiem na swoje pola wprowadzili je już wcześniej.
- Każdy rozsądny rolnik będzie dbał o swój warsztat pracy - czyli o swoją glebę, prowadząc produkcję w ten sposób, żeby ona była ciągle w dobrej kulturze i przynosiła mu właściwie i wymierne efekty - powiedział rolnik.
Rolnik poruszył także sprawę stawek za ekoschematy: - Ekoschematów nie wprowadza się bezpezpłatnie. Ekoschematy niosą określone koszty: park maszynowy, powierzchnie stanowisk dla zwierząt, także każda decyzja musi być dobrze przemyślana. Rolnicy stoją przed wyborem, które ekoschematy, w których warunkach, są korzystne, bo gospodarstwo to organizm żywy. Dla nas istotne jest to, żebyśmy chociaż w przybliżeniu wiedzieli, co na danej praktyce możemy skorzystać jako rolnicy. (...). Redukcja stawek za ekoschematy to bardzo niekorzystny sygnał dla całego sektora.
Kluczowe debaty na Europejskim Forum Rolniczym w Jasionce
Na 26 marca zaplanowano debatę o Przyszłość Polityki Rolnej. Dyskusja koncentruje się na rozwoju wspólnej polityki rolnej w kontekście nowej kadencji Parlamentu Europejskiego. Jak istotne są skuteczne mechanizmy wsparcia, które umożliwią zrównoważony rozwój gospodarstw w Polsce i UE.
Konkurencyjność Gospodarki Żywnościowej - to temat debaty (27 marca). Panel ekspertów omówi wyzwania związane z Europejskim Zielonym Ładem, inwestycjami w zieloną energię (m.in. biogazownie) oraz wpływ wdrażania regulacji ESG na sektor spożywczy.