Szacowanie szkód. Kiedy deszcz uznawany jest za nawalny?
Rolnicy, zgłaszający szkody związane z obfitymi opadami, nie zawsze wiedzą, dlaczego opady, które wystąpiły, kwalifikowane są jako deszcze nawalne. Jest to tymczasem bardzo ważna kwestia w przypadku szacowania strat przez tzw. gminne komisje klęskowe.
Wątpliwości z tym związane postanowia więc rozwiać Wielkopolska Izba Rolnicza.
- Deszcz zostaje uznany jako nawalny, kiedy w ciągu godziny opad wynosi powyżej 40 mm - zaznacza WIR i przestawia następujący wykres:
Źródło: A. Kotowski, B. Kaźmierczak, A. Dancewicz "Modelowanie opadów do wymiarowania kanalizacji" PAN Warszawa 2010
Samorząd rolniczy przypomina jednocześnie o tym, że szkody wyrządzone przez ulewne deszcze szacowane są tradycyjnie przez tzw. gminne komisje klęskowe. W związku z tym wszelkie uszkodzenia plantacji - podtopienia, osunięcia się ziemi, pioruny, itd. - należy zgłosić pisemnie do urzędu gminy. Komisja jest zobowiązana oszacować szkody i sporządzić protokół.
W Wielkopolsce wspomniane komisje są powołane w każdej gminie. Ich skład jest aktualizowany przez Wojewodę Wielkopolskiego, w miarę możliwości na bieżąco, poprzez wydanie zarządzenia w sprawie powołania Komisji do szacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez: suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę.
Czytaj także: