Stworzą nowe dopłaty - na dobrostan rolników? "To będzie pierwsze takie wsparcie"

W całej Europie trwa gorący dyskusja na temat przyszłości unijnego rolnictwa - w kontekście przedstawionego niedawno budżetu na lata 2028-2024.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmiany w WPR na lata 2028-2034. Trwa gorąca dyskusja
Przypomnijmy: według zapowiedzi - zmian w WPR będzie ogrom. Zdecydowana większość niestety budzi ogromne kontrowersje i niepokoje w środowisku rolniczym, które wprost zapowiada walkę o nową WPR.
Opisywaliśmy to wszystko szerzej na bieżąco, wszystkie najważniejsze założenia nowej WPR znajdziecie z kolei w naszym innym artykule:
Wśród wielu zapowiadanych zmian, które zawarł w swoim wystąpieniu komisarz ds. rolnictwa Christophe Hansen, jest m.in. kwestia wsparcia na szerzej rozumiany dobrostan rolników.
WPR na lata 2028-2034. Będzie wsparcie dobrostanu rolników
Oto co konkretnie mówił komisarz:
- Mówiąc o dobrostanie rolników, po raz pierwszy uznajemy konieczność zrównoważenia przez rolników obowiązków zawodowych i rodzinnych. Dlatego po raz pierwszy przewidujemy możliwość udzielenia wsparcia dla usług zastępstw w gospodarstwie, ułatwiających zastępowanie rolników na przykład podczas choroby, narodzin dziecka czy urlopu. (...) Rolnicy zasługują na równowagę i wytchnienie od codziennych obowiązków, tak jak my wszyscy - komentował wprost w europarlamencie komisarz Christophe Hansen.
Unia zapowiada wsparcie na dobrostan rolników. Chodzi m.in. o system usług zastępstw w gospodarstwie
Co to konkretnie oznacza? Przede wszystkim zapowiedź tego, że - w ramach nowej WPR na lata 2028-2034 - mogą zostać stworzone nowe ramy prawne i finansowe, które pozwolą państwom członkowskim na wspieranie wspomnianych "usług zastępstw w gospodarstwie" (komisarz ujął to po ang. jako "farm relief services", czyli usługi pomocy rolniczej).
W praktyce, wspomniana pomoc ma m.in. wpłynąć na postrzeganie zawodu rolnika przez młodych ludzi, którzy sami podkreślają, że "brak wolnego" - szczególnie przy produkcji zwierzęcej - to coś co "odstrasza". Stąd m.in. coraz częstszy brak następców w gospodarkach.
Tymczasem - według założeń unijnych decydentów - wsparcie dla usług zastępstw - pomoże w sytuacjach takich, o jakich mówił w swojej wypowiedzi komisarz.
Jak to konkretnie ma wyglądać? Czy będzie to wsparcie bezpośrednio dla samego rolnika czy bardziej dopłaty na tworzenie wspomnianego systemu usług? Tego na razie jeszcze nie wiemy. Wspomniana propozycja, póki co, padła z ust komisarza bardziej w formie "hasła" uruchomienia wsparcia dla dobrostanu rolników.
Warto jednak na koniec zaznaczyć, że w swojej wypowiedzi komisarz mówił szerzej o tej kwestii - także o konieczności rozwinięcia usług doradczych dla rolników - w kontekście wsparcia ich zdrowia psychicznego.
Do tematu będziemy wracać.