Sprzedaj gospodarstwo i bierz unijne pieniądze do 2020 r.
12 września ruszy nabór wniosków na pomoc unijną dla rolników, którzy zdecydują się sprzedać bądź oddać w darowiźnie wszystkie swoje grunty. Zdobyć można maksymalnie 7,5 tys. euro.
Wnioski o przyznanie pomocy w ramach poddziałania "Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi" objętego PROW 2014-2020 można będzie składać od 12 września 2016 r. do 11 października 2016 r.
Dodatkowe wsparcie finansowe w przypadku oddania gospodarstwa w cudze ręce może okazać się atrakcyjne dla tych, którzy osiągają bardzo niski dochód ze swej działalności. Jeśli więc dana osoba uzna, że nie opłaca mu się dalej prowadzić gospodarstwa, będzie mógł ziemię sprzedać i otrzymać pieniądze z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Warunek przyznania pomocy to oddanie bądź sprzedaż wszystkich gruntów rolnych.
Kto może ubiegać się o pomoc unijną?
Uprawieni do skorzystania z niego będą posiadacze gruntów, którzy kwalifikuj się do systemu płatności dla małych gospodarstw rolnych (przyjmują maksymalnie 1250 euro dopłat rocznie).
Pomoc może być przyznana rolnikowi - osobie fizycznej, który spełnia następujące warunki:
- jest wpisany do ewidencji producentów;
- jest pełnoletni;
- uczestniczy w systemie dla małych gospodarstw, który jest częścią płatności bezpośrednich;
- przekaże w sposób trwały gospodarstwo rolne innemu rolnikowi, który jest osobą fizyczną, osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, prowadzącą na własny rachunek działalność rolniczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i który zobowiąże się do prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie utworzonym w wyniku powiększenia przez okres co najmniej 5 lat;
- nie będzie prowadził działalności rolniczej przez co najmniej przez 5 lat, licząc od dnia przekazania gospodarstwa rolnego;
- po przekazaniu gospodarstwa rolnego nie będzie podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
W jaki sposób można przekazać gospodarstwo?
Przekazanie gospodarstwa rolnego może nastąpić wyłącznie na podstawie umowy sprzedaży albo umowy darowizny. Warunek przekazania gospodarstwa rolnego uważa się za spełniony w dniu zawarcia umowy sprzedaży albo umowy darowizny, jeżeli w tym samym dniu nastąpiło wydanie przedmiotu umowy.
W przypadku gruntów dzierżawionych przez rolnika, warunek uważa się za spełniony po rozwiązaniu wszystkich umów dzierżawy gruntów wchodzących w skład przekazywanego gospodarstwa oraz zwrocie przedmiotu dzierżawy.
Komu można przekazać gospodarstwo?
Aby kwalifikować sie do pomocy trzeba przekaząc gospodarstwo rolnikowi będącemu osobą fizyczną, osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, prowadzącą na własny rachunek działalność rolniczą na terytorium
Rzeczypospolitej Polskiej, który spełnia łącznie następujące warunki:
a) nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,
b) jest wpisany do ewidencji producentów, stanowiącej część krajowego systemu ewidencji producentów, ewidencji
gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
c) zobowiąże się do prowadzenia działalności rolniczej na przejętych gruntach rolnych, a w przypadku osoby fizycznej
– do prowadzenia tej działalności osobiście, i zachowania całkowitej powierzchni gospodarstwa rolnego
powiększonego w wyniku przejęcia gruntów rolnych, przez 5 lat od dnia przejęcia gospodarstwa rolnego
Czytaj także: Kiedyś małe gospodarstwa wydrapywały każdy kawałek ziemi, a dziś? KLIK
Jaka wysokość wsparcia unijnego?
Maksymalnie pomoc może wynieść 7,5 tys. euro. Wszystko będzie zależeć od tego, kiedy rolnik zdecyduje się wejść w ten program. Zakłada się, że beneficjentowi będzie przysługiwać pomoc w wysokości 120% rocznej stawki płatności obszarowej dla małych gospodarstw za każdy rok kalendarzowy aż do końca 2020 roku.
Oznacza to, że rolnik który przekaże gospodarstwo w 2016 roku otrzyma płatności w wysokości 5-krotności 120 proc. rocznej stawki płatności dla małych gospodarstw ustalonej w roku przystąpienia do systemu dla małych gospodarstw.
W związku z tym, że maksymalna roczna stawka płatności dla małych gospodarstw ustalona w PROW 2014-2020 wynosi 1250 euro, to maksymalna stawka przyjęta do wyliczenia płatności dla rolników przekazujących gospodarstwa wynosi 1500 euro (1250 euro x120 proc.). Wsparcie wypłacone będzie jednorazowo.
Czytaj także: Kiedy składać wnioski? Harmonogram PROW 2014-2020 - aktualizacja KLIK
Kto ma największe szanse na otrzymanie wsparcia unijnego?
Pomoc przysługuje według kolejności ustalonej na podstawie liczby przyznanych punktów. Pod uwagę brana jest:
- powierzchnia przekazywanego gospodarstwa - im większe gospodarstwo tym większa liczba punktów (gospodarstwo do 3 ha - 1 pkt; 3 do 6 ha - 3 pkt.; powyżej 6 ha - 5 pkt.);
- powierzchnia gospodarstwa rolnego przejmującego gospodarstwo od wnioskodawcy – preferowane są gospodarstwa mniejsze (gospodarstwo do 5 ha - 3 pkt.; 5 do 10 ha - 2 pkt.; powyżej 10 ha - 1 pkt);
- informacja czy gospodarstwo przekazane jest osobie fizycznej, która w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy ma nie więcej niż 40 lat i jest ubezpieczona jako rolnik na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie. Jeżeli tak jest - rolnik otrzymuje 3 pkt.
Minimalna liczba punktów uprawniająca od uzyskania pomocy wynosi 3 punkty.
Warunkiem koniecznym do przyznania pomocy jest, aby powierzchnia gospodarstwa utworzonego przez przejmującego, po przejęciu gruntów rolnych od wnioskodawcy, była równa co najmniej średniej powierzchni gospodarstwa rolnego w kraju. Natomiast w województwach, w których średnia powierzchnia gruntów rolnych jest większa niż średnia powierzchnia gospodarstwa w kraju, utworzone gospodarstwo musi osiągnąć powierzchnię co najmniej średniej wojewódzkiej.
Jakie dokumenty musisz dostarczyć do ARiMR sprawdź TUTAJ
Rozporządzenie dotyczące pomocy finansowej dla rolników przekazujących małe gospodarstwa poniżej