Rynek trzody chlewnej: „Indywidualnych nie potrzebują” [WYKRES]
Na rynku żywca wieprzowego nadal obserwujemy niewielkie obniżki cen. Jak długo utrzyma się tendencja spadkowa? Kiedy można spodziewać się podwyżek?
Obniżki cen trzody chlewnej
Dwa tygodnie temu informowaliśmy o znacznych spadkach cen za żywca wieprzowego (TUTAJ). Dochodziły one wówczas nawet do 60 groszy na kilogramie. Niestety, w niektórych skupach, już nie tak drastycznie, ale w dalszym ciągu ceny są obniżane:
- Wydaje mi się, że cały czas próbują tydzień po tygodniu jakiś grosik zabrać - mówi Andrzej Podgajny z firmy Jędrek, zajmujący się skupem żywca wołowego i wieprzowego.
Wieprzowina z Zachodu
Zważywszy na to, że ceny wieprzowiny wzrastały w ostatnich miesiącach w wolnym tempie, przy tak dużym spadku jakie miały moejsce dwa tygodnie temu, nie wiadomo kiedy wrócą do tych najwyższych pułapów. Pośrednicy uważają, że sytuacja ta jest chwilowa, a za powód jednomyślnie podają import mięsa z Zachodu. Przedstawiciel „Jędrka” wspomina o umowach i kontraktach:
- Ubojnie ściągają towar, który był na kontraktach czy umowach i zrobiło się trochę towaru na rynku. A jeżeli sobie ktoś zagwarantował i ma swój, to może wybrzydzać na wolnym rynku. Dwie duże ubojnie ściągają teraz duże ilości i takich indywidualnych nie potrzebują, także mają okazję cenę obniżyć i nikt im nic nie zrobi - kontynuuje Andrzej Podgajny.
Jego zdanie na temat obniżek cen trzody chlewnej podziela Paweł Sworowski z firmy Martrans, skupujący trzodę i bydło. Zwraca on z kolei uwagę na to, że prawdopodobnie Niemcy z powodu podwyżek cen prądu chcą pozbyć się zapasów towaru z magazynów i wypychają na rynek to co mają.
Kolejne likwidacje stad
Niestety, tak drastyczny spadek cen skłania kolejnych producentów do podejmowania ostatecznych decyzji o zamknięciu hodowli:
- Przy tak dużym spadku tego typu, to się znowu ileś procent zamyka gospodarstw. I to jest najbardziej przykre, bo widzę, co się dzieje. Dziś rolnik nie potrzebuje zbyt dużo czasu, by podjąć decyzję. Kiedyś się więcej zastanawiali czy zlikwidować, a dzisiaj przy tych cenach zboża, koncentratów itd., to podejmują decyzję bardzo szybko. W tej chwili to nie są już koszty związane z samymi bezpośrednimi dodatkami do pasz, tylko dochodzi prąd i inne rzeczy - mówi Paweł Sworowski.
Aktualne ceny żywca wieprzowego
W ubiegłym tygodniu ceny żywca wieprzowego praktycznie we wszystkich skupach osiągały kwotę 7,00 zł/kg, za wyjątkiem jednego, gdzie oferowana stawka wynosiła 6,90 zł/kg. Aktualne natomiast już w połowa pośredników proponuje tę stawkę. Teraz ceny wahają się między 6,50 a 7,30 zł/kg, przy średniej stawce 6,91. W przypadku notowań poubojowej klasy E oscylują one w granicach 8,40 a 9,30 zł/kg, średnia to 9,12 zł/kg. Za maciorę przedsiębiorcy płacą obecnie od 4,00 do 5,05 zł/kg, średnia to 4,81 zł/kg. Stawki za knura natomiast wynoszą aktualnie 4,00 - 4,50 zł/kg, przy średniej stawce 4,25 zł/kg.